Home / Haberler / “YANLIŞ TEŞVİK BAŞA BELA”

“YANLIŞ TEŞVİK BAŞA BELA”

Tüm Etkin Sanayici ve İşadamları Federasyonu (TESİAD) Başkanı İlyas Bozkurt, Bursa Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (BUSİAD) Başkanı Oya Coşkunöz Yöney’i ziyaret etti.

TESİAD Başkanı Bozkurt’un Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte BUSİAD’a yapmış olduğu ziyarette eğitim sisteminden Türkiye ve Dünya’nın ekonomik durumuna, Yeni Türk Ticaret Kanunundan Teşviklere kadar birçok konu üzerinde duruldu.

Bozkurt ilk olarak TESİAD ve üye yapısı hakkında bilgi verdi. Bozkurt, “9. yılını kutlayan TESİAD Federasyonu’nun üyeleri arasında GENCSİAD, ESİAD, TESDER gibi derneklerin bulunduğunu ayrıca iş kadınlarını ise Kariyer Derneği çatısı altında bir araya getirdiklerini” ifade etti. Kendisinin de yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü “Ekonomik, Siyasal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (TESAM)’ın” faaliyetleri üzerinde de duran Bozkurt, “Biz TESAM ekibimizle bir çok detaylı araştırma raporlarına imza attık. Mesela Çin Raporu, Bor Raporu, Eğitim Reformu gibi pek çok kapsamlı Araştırma Raporları hazırladık ve yetkililere sunduk. Ayrıca tam metin şeklinde Anayasa Taslağı hazırlayıp meclis komisyonuna sunan ilk ve tek Stk biziz” şeklinde konuştu.

2

EĞİTİMDE 30’A 70 SİSTEMİ

Eğitim sistemi ve nitelikli eleman eksikliğine değinen TESİAD Başkanı Bozkurt, “Ülkemizde ne yazık ki ara eleman sıkıntısı yaşanıyor. Bunun sebebi ise eğitim sisteminin bozukluğu” şeklinde konuştu. Almanya ve Japonya’nın bu konuda örnek alınabileceğini ifade eden Bozkurt, “30’a 70 sistemi denilen sistemle öğrencilerin yüzde 70’i meslek lisesi, yüzde 30’u ise anadolu lisesi okuduğu zaman, ekonomik sistemimiz de dinamik bir yapıya sahip olacaktır” diye konuştu.

DEVLETİN ASIL İŞİ DENETİM OLMALIDIR

Türk ticaret kanunu da değinen Bozkurt, Ticaret Kanunu’ndaki değişikliğe yapıcı eleştirilerini sunduklarını; bu kanunda değişmesi gerekenleri yetkililere belli başlıklar altında ilettiklerini” ifade etti.

Kayıt dışı çalışan firmaların haksız rekabete yol açarak Türkiye Ekonomisi için büyük sıkıntıya sebep olduklarını aktaran Başkan Bozkurt “buradan da anlıyoruz ki; devletin asıl işi denetim olmalıdır. Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bütün dünya artık bunu konuşuyor. Bu ‘check in balance’ yöntemidir. Yani ‘denetle, kontol et, denetlemeyi kontrol et’. Bu sayede, ancak kayıt dışı ile mücadele edebilirsiniz” dedi.

3

YANLIŞ TEŞVİK BAŞA BELA

“Teşvikler doğru zamanda ve doğru yerde kullanılmaz ise yine haksız rekabete yol açıp iş dünyasının başına yeni belalar açar” diyen Tesiad Başkanı İlyas Bozkurt “Yatırım teşvikleri ile kalkınma teşviklerinin uygulanması gereken yerler farklıdır. Yatırım teşviki ülkemizin doğusunda işi olmayana verilmesi gereken bir teşvik türüdür. Kalkınma teşviki ise Bursa, İstanbul, Kocaeli, İzmir gibi ekonomisi sağlam ama geliştirilmesi istenen yerlere verilmelidir” dedi.

 

1960’LARIN EĞİTİM MÜFREDATINI ÖĞRENCİLERE VERİYORUZ

Nitelikli elemana sanayinin her alanında ihtiyaç duyulduğunu ifade eden BUSİAD Başkanı Oya Coşkunöz Yöney ise “Eğitim sistemimiz sürekli değişiyor. Asıl yapılması gereken şey, sistemde eğitim süreçleriyle oynamak yerine verilen eğitimin niteliğinin değiştirilmesidir. 1960’ların eğitim müfredatını öğrencilere veriyoruz. Bu değişmediği sürece eğitim sistemimiz ne yazık ki ilerleyemeyecektir” ifadelerini kullandı. BUSİAD Başkanı Yöney, ticaret kanununun yürürlüğe girmesi durumunda, birleşemeyen küçük firmaların kapanacağını ifade etti. AB’deki krizlere değinen Yöney, Türkiye’deki tedirginliğin Avrupa’dan kaynaklandığını söyledi.