Home / Haberler / TESİAD’tan TÜMSİAD’a Ziyaret

TESİAD’tan TÜMSİAD’a Ziyaret

Türkiye Etkin Sanayici ve  İşadamları Federasyonu (TESİAD) Yönetim Kurulu üyeleri, Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Bursa Şubesi’ni ziyaret etti. Ziyarette ekonominin genel durumu ve Bursa’nın ekonomik potansiyelinin daha yukarılara taşıyabilmek adına yapılabilecek çalışmalar mercek altına alındı.

Ziyarette, iş dünyasını temsil eden çeşitli STK’ların olmasının demokrasi adına güzel şeyler olduğuna işaret eden TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt, belli konularda güç birliği yapılmasının hem ülkemiz hem de Bursa adına verimli olacağını vurguladı.

“MOBİLYANIN BAŞKENTİ” İNEGÖLE YAKIŞTI

Başkan Bozkurt, “Tekstil üvey evlat muamelesi görüyor böyle giderse tekstil gerileyerek, lokomotif sektör olmaktan çıkacaktır” dedi. Mobilyanın başkenti sözünün İnegöl’e çok yakıştığını ifade eden Bozkurt, mobilya sektöründe Türkiye’de bir marka olan İnegöl ismi dünyada da aynı şekilde bir marka olma yolunda ilerliyor dedi. Turizm alanında son yıllarda ciddi adımlar atıldığını aktaran Bozkurt özellikle termal suyun otellere dağıtımının bu yolda önemli bir adım olacağını söyledi. Uludağ’ın yönetiminin Büyükşehir Belediyesi’ne bırakılmasının turizm açısından büyük bir kısmet olarak nitelendiren Bozkurt, bunun ranta dönüşmesine de müsaade etmeden en iyi şekilde değerlendirilerek, Uludağ’ın beklenen günlerine kavuşması için mücadele verilmesi gerektiğini dile getirdi.

4

Bursa’nın tarım potansiyeli hakkında da açıklamalarda bulunan Genel Başkan Bozkurt, “Bursa bir tarım cenneti. Bursa’nın bereketli topraklarıyla Yeşil Bursa ismini aldığını söyleyen Bozkurt, “Çok verimli topraklara ve tarım alanlarına sahibiz. Ancak nedense, iş dünyası olarak tarımı yatırım alanı olarak göremiyoruz. Bu yönde iş adamlarımız çok az. Önümüzdeki dönemlerde tarıma iyi yatırımlar yapılırsa lokomotif sektör olabilir” şeklinde konuştu.

6

10YÜKSEK GİRDİ MALİYETLERİ İŞ ADAMINI SEKTÖR DEĞİŞTİRMEYE ZORLUYOR

Ziyarette Bursa ve Ülkemiz İş adamlarının genel sıkıntılarına da dikkat çeken Bozkurt, “Bursa’lı iş adamlarının sıkıntılarının çoğu ulusal meselelere dayanıyor. Bu sorunların başında petrol fiyatları, yüksek SGK oranları ile yüksek girdi maliyetleri geliyor. Bu  sıkıntılar iş adamlarımızı sektör değiştirmeye zorluyor.

TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt’un konuşmasının ardından söz alan TÜMSİAD Bursa Şube Başkan Yardımcısı Oktay Kanbay ise, gerek temsil ettikleri işadamlarının daha iyi noktalara gelmesi, gerek Bursa’nın menfaatleri, gerekse de ülke çıkarları adına bilgi alışverişi ve ortak projelerde yer almaya hazır olduklarını belirtti. STK’ların güçlenerek birlikte hareket etmesinin, işadamlarının sıkıntılarının çözümünde önemli bir nokta olacağı görüşüne katıldıklarını kaydeden Kanbay, bu şekilde hem Bursa hem de ülke sorunlarının çözüme kavuşacağını ifade etti.