Home / Haberler / TESİAD’tan Maliye Bakanlığına Ziyaret

TESİAD’tan Maliye Bakanlığına Ziyaret

Ankara temasları kapsamında TESİAD Genel Başkanı Muhammet İlyas BOZKURT Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Cengiz YAVİLİOĞLU’nu makamında ziyaret etti. Ziyarette ‘Anayasa Değişikliği’ ve ‘Başkanlık Sistemi’ konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

????????????????????????????????????

Parlamenter Sistem Dar Geliyor, Türkiye için En İdeali Yarı Başkanlık

Türkiye için önemli bir süreçten geçildiğine değinen Başkan Bozkurt şu anda gündemde olan Anayasa değişikliği ile ilgili 2011 yılında tamamlayıp meclise sundukları Tam Metin Anayasa Çalışması konusunda görüş alışverişinde bulundu. Hazırladıkları Anayasa Çalışmasının karakteristik özelliklerini aktaran Bozkurt Türkiye’ye Parlamenter Sistemin dar geldiğinin ancak Başkanlık yerine yarı Başkanlık sisteminin Türkiye’nin ve Türk Milleti’nin devlet geleneğine daha uygun olduğunun altını çizdi.

01_bakan-12Siyaset Yaparken Toplumun Sosyolojik Yapısı Mutlaka Önemsenmeli

Anayasa Metni’ni dikkatle inceleyen Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz YAVİLİOĞLU siyaset yaparken toplumun sosyolojik yapısının mutlaka önemsenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Türk Milleti’nin Batı toplumlarının aksine metinlere değil değerlere ağırlık verdiğinin dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

TESİAD ve TESAM’ın hazırlamış olduğu araştırma raporlarını sunan Başkan Bozkurt nazik kabulünden dolayı Dr. Cengiz YAVİLİOĞLU’na teşekkürlerini iletti.