Home / Haberler / Tesiad’tan Bursa Ticaret Borsası’na Ziyaret

Tesiad’tan Bursa Ticaret Borsası’na Ziyaret

Türkiye Etkin Sanayici, İş Adamları ve İş Kadınları Federasyonu (TESİAD) Genel Başkanı İlyas Bozkurt ve yönetim kurulu üyeleri Bursa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Aydın’ı ziyaret etti.

Amacımız koltuklardan pâye almak değil

Genel Başkan İlyas Bozkurt’un ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Bursa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Aydın Bursa Ticaret Borsasının misyonundan bahsetti. Meclis Başkanı Aydın borsaların, doksan üç gıda ürününde alıcı ve satıcı arasında son derece stratejik bir aracılık konumunun olduğunu ve bu yönüyle direkt tarımı yöneten kurumlar olduğunu belirtti. Aydın, ayrıca alıcı ve satıcı arasında ‘hakem’ misyonlarının olduğundan, bu yüzden gıda ürünlerini laboratuar analizlerine tabi tutabilmeleri gerektiğinden bahsetti.

Bursa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Aydın gerek tarımla iç içe olabilmek için gerekse bünyelerinde laboratuar barındırabilmek için bu amaçlara uygun yeni bir hizmet binasına geçmeleri gerektiğini ifade etti.

Aydın “Bizim amacımız koltuklardan paye almak değildir. Bu zamana kadar Borsa mekanizması pek çalışmamış. Eğer biz de bu makama bir şey katamazsak buraları işgal etmemiz kul hakkıdır, derhal görevi bırakmamız gerekir” dedi.

2

Koltuğa yapışma dönemi geride bırakılmalı

TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt , “Bu kurumların halkın faydasına halkla iç içe yönetilmesi lazım” dedi. Başkan Bozkurt ayrıca; sendikaların, odaların, borsaların demokratik bir anlayışla yönetilmesinin önemli olduğunu ve bununla birlikte artık koltuğa yapışma döneminin de geride bırakılması gerektiğini söyledi.

Bozkurt sözlerine şunları ekledi: “sağlıklı bir yönetim için sağlam bir muhalefet çok önemlidir, o sizi zinde tutar. Bütün bu konuşulan sıkıntıların giderilmesi için yapılacak en önemli hamlenin Seçim Sistemi ve Siyasi partiler kanununun ve dernekler kanununun mutlaka değiştirilmesi gerekiyor. Bu kapsamda TESİAD’ın desteklediği bir kuruluş olan Türkiye Ekonomik Siyasal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (TESAM) bünyesinde önemli çalışmalar yapıldığını hatırlattı.