Home / Röportajlar / TESİAD’ın umut veren farkı

TESİAD’ın umut veren farkı

Agazete Genel Müdürü ve köşe yazarı Osman Gürçay bugün ki köşesinde TESİAD’ı yazdı.
Osman Gürçay’ın bugün ki yazısı:

Türkiye`de siyasi partiler, STK’lar, spor kulüpleri, hatta şirketler, başkanlık sistemiyle yönetilir. Bir anlamda dönemler başkanlıkların başarı ya da başarısızlıkları ile anılır. Siz arada sırada yükselen ” Yönetimde başkanlık sultasına son ” feryatlarını ciddiye almayın hepsi laf-ı güzaftır.
Bu işlerin fıtratı budur ve “At sahibine göre kişner ” ata sözünün ta dibinde yatan gerçek de budur. İş adamlarının kurduğu derneklerde de durum değişmez. Başkanın performansı sürecin geleceğini belirler. O nedenle başkanların liyakat sahibi, eğitimli ve sağlam bir dünya görüşü olması gerekir. Bu sürecin ortaklarının en büyük dileği “kendilerini ifade edilebilen” bir grubun üyesi olmalıdır.

Bugün döviz patla da, çatlasa da aynı havayı çalıp oynayan, pişpirikli mangal partileri düzenleyen SİAD’ların başkanları ve üyeleri iş dünyası kamuoyunda yok hükmündedir ama zaten onların “ağaya beleş” den başka var olma diye bir dertleri yoktur.

Bursa`daki iş dünyasını temsil eden onlarca kurum vardır ama gündemi belirleyen, bir fikrim var diyen, refleks gösteren, tepki veren, bazen olumlayan, bazen eleştiren öz güvene sahip kurum sayısı çift haneli rakamları bulmaz.

TESİAD ile yıllardır tanışırım. Başkan İlyas Bozkurt ve Yönetim Kurulu ile de tanışırım. Bugüne kadar kurum ile kişiler arasında acaba dedirten tek bir çelişki görmedim. Gönüllülük esasına dayanan bir görevi yapılabilecek en kurumsal biçimde şekillendirmişler ve ülke adına görüşlerini sakınmadan, çekinmeden ve net bir şeklide ifade ediyorlar.
‘Bunu dersek’ ile ‘acaba’ arasında ilişki kurmadan, bilimsel verilerle destekledikleri çalışmalarını özenle hazırlanmış raporlar olarak kamuoyu ile paylaşıyor ve tarihe not düşüyorlar.

Bugünlerde çok sıcak biçimde tartışılan Anayasa değişmesini iki yıl önce sadece değişmesi konusunda fikir beyan ederek değil, ciddi bir taslak çalışması ile kamuoyu ile paylaşan TESİAD`dır.

İlk dört madde üzerindeki hassasiyetlerini ortaya koyarken, diğer maddeler üzerinde ciddi emek verdikleri Anayasa`yı tartışmaya açacak kadar özgüven sahibi oldular.
TESİAD`ın popüler olmak gibi kaygısı yoktur ama basın ile ilişkileri çok sağlam ve doğru zeminlerde sağlandığından, kim tarz kim değil yarışmalarından gösterilen tanıtımlar gibi değil, kuruluş maksadına hizmet eden alanlarda boy gösteriyorlar.

Bu farklarını koruyacaklarını biliyor ve memleket adına verdikleri mücadeleyi kutluyorum.f