Home / Haberler / TESİAD’dan Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni’ye ziyaret

TESİAD’dan Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni’ye ziyaret

Türkiye Etkin Sanayici, İş Adamları ve İş Kadınları Federasyonu (TESİAD) Genel Başkanı İlyas Bozkurt, Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni’yi ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Kent Konseyi Başkanı Çepni, Kent Konseyi ile ilgili öncelikli çalışmalarından bahsetti. Gündeme ilişkin konuların da paylaşıldığı görüşmede TESİAD Genel Başkanı Bozkurt, Hasan Çepni’ye yeni görevinde başarı dileklerinde bulundu.

SİSTEM TÜRKİYE’YE DAR GELİYOR

7 Haziran’dan sonra çok sıkıntılı bir süreç yaşandığına dikkat çeken Genel Başkan Bozkurt, “Sistemin artık Türkiye’ye dar geldiğini bir kez daha gördük. Bütün bu sıkıntıların giderilmesi için yapılacak en önemli hamle Seçim Sistemi ve Siyasi Partiler Kanunu’nun değiştirilmesidir. Bunların da değişebilmesi ancak Anayasa’nın değişmesiyle mümkün” diye konuştu.

MUHALEFET PARADOKSU

Bu süreçte muhalefete büyük iş düştüğünü belirten Bozkurt şunları söyledi: “Türkiye’de işler ilginç. Mevcut iktidar ‘güçlerimiz ve yetkilerimiz azalsa da sistem değişsin’ diyor, muhalefet ise sistemde ısrar ediyor. Halbuki şu anki yapıda iktidarda oturanların elindeki güç birçok krallıkta yok. Ancak sistemin değişmesi yani başkanlık veya yarı başkanlık sistemine geçilmesi halinde iktidardaki iradenin yetkileri azalacak.”

1

PARALLELLE MÜCADELE SÜRECİ

Ulusal güvenlik konusunda gündemin ilk sırasındaki yerini koruyan paralel yapıyla ilgili değerlendirmede bulunan Genel Başkan Bozkurt, “Türkiye’de bir paralel tehlikesi var. Bu Türkiye için gerçekten bir tehdit. Devlet de bu yapılanmayla mücadelesini sürdürüyor. Sadece bugünkü paralel yapı değil; dünkü Ergenekon ya da daha önceki Gladyo, hepsi birer derin devlet yapılanmasıdır. Bunların hepsiyle mücadele edip, söküp atmadan tam bir demokrasiye ulaşılamaz. Ancak paralelle mücadelenin bir an evvel tamama erdirilip neticelenmesi lazım. Zira süreç uzadıkça hem zanlıların mağdur görüntüsü vermesi, hem de Türkiye’nin dışarıdan bakıldığında diktatörlük gibi algılanması gibi bir durum ortaya çıkabiliyor. Bir an evvel normalleşmemiz ve ekonomiye odaklanmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. Bozkurt konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ayrıca Sürecin uzamasıyla bir kısım menfaatperest kişilerin kendi çıkarları aleyhindeki bazı kişi ve kurumlara paralelci yaftası vurmaya kalkması gibi durumlar da söz konusu olabilir. Bu gibi durumlara da dikkat etmek gerekir.”

İNŞAAT EKONOMİSİNDEN ÇIKMALIYIZ

Ekonomide de inşaat ekonomisinden bir an evvel çıkılması gerektiği uyarısında bulunan TESİAD Genel Başkanı Bozkurt, “İnşaat sektörünü rölantiye alıp reel sektörün diğer alanlarının geliştirilmesine, üretime öncelik vermeliyiz. Özellikle son bir buçuk yıldır reel sektör iyice boğulmuş durumda” dedi.

MUHALEFETİN DERDİ HALKLA DEĞİL, KENDİ İÇ YAPISIYLA

Siyasi sistem bağlamında muhalefete eleştiri getiren Kent Konseyi Başkanı Hasan Çepni ise, “İktidar sistem değişsin istiyor ama muhalefet gücün Cumhurbaşkanı’nın iki dudağının arasında kalmasını istiyor. Çünkü sistem değişince muhalefete daha çok iş düşüyor. Muhalefettekilerin derdi halkla değil, kendi iç yapılarıyla. O yüzden tüm siyasetlerini halkı değil, kendi iç dinamiklerini dikkate alarak yapıyorlar. Tek dertleri koltuklarını korumak. Halbuki sağlıklı bir yönetim için sağlam bir muhalefet çok önemlidir, o sizi zinde tutar” diye konuştu. TESİAD’ın yapısıyla ilgili düşüncelerini de dile getiren Çepni, “TESİAD’ın kurumsal, şeffaf, denetlenebilir yapısını takdir ediyoruz. STK’lar demokrasinin vazgeçilmez bir unsurudur. Demokratik ülkelerde insanlar STK’lar vasıtasıyla mevcut iktidara isteklerini ve önerilerini sunabilir ve bu şekilde yönetime katılabilirler” şeklinde konuştu.