Home / Haberler / TESİAD’dan Demokrasi Vurgusu

TESİAD’dan Demokrasi Vurgusu

Tüm Etkin Sanayici İşadamları ve İş Kadınları Dernekleri Federasyonu (TESİAD) Genel Başkan Muhammet İlyas Bozkurt, sivil toplum kuruluşlarının demokrasinin ana unsuru olduğunu söyledi.

Genel Merkezi Bursa’da bulunan Türkiye’nin en güçlü iş dünyası örgütlenmeleri arasında yer alan TESİAD, sivil toplum etkinliğini her geçen gün artırıyor. TESİAD Genel Başkanı Muhammet İlyas Bozkurt aynı zamanda Ekonomik Siyasal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (TESAM) Genel Başkanlığını yürütüyor. Hem TESİAD hem de TESAM Türkiye’de siyasal ve ekonomik gelişmelere yönelik önemli çalışma ve açıklamalara imza atıyor.

TESİAD Genel Başkanı Bozkurt, demokrasi kültürünün oturabilmesi için iktidar ve muhalefet partilerinin tek başlarına yeterli olmayacağının altını çizerek, “Dünyanın her yerinde iktidar ve muhalefet partileri var. Ancak demokrasinin omurgaları sadece bunlar değil. Muhalefet partisi İran’da, Suriye’de ve Mısır’da da var. Buna rağmen bu ülkelerde diktatörlük de var. Demokraside asıl unsur siyasi partiler değil sivil toplum örgütleridir” ifadelerini kullandı.

Basının toplumsal bellek oluşturulması ve kamusal hakların savunulması açısından kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan Genel Başkan Bozkurt, “Gazeteler toplumun hafızasıdır. Gazetecilik ise tam anlamıyla bir sorumluluk mesleğidir. Bu kapsamda Bursa’da özgür ve ilkeli yayıncılık anlayışıyla öne çıkan ve başarılı çalışmalara imza atan YeniDönem Gazetesi’nin 7. yılını kutlarken sorumlu yayıncılığının devamı dilerim” dedi.