Home / Haberler / TESİAD’DAN ÇAVUŞOĞLU’NA TEBRİK ZİYARETİ

TESİAD’DAN ÇAVUŞOĞLU’NA TEBRİK ZİYARETİ

Türkiye Etkin Sanayici İşadamları ve İşkadınları Federasyonu (TESİAD) Genel Başkanı Muhamet İlyas BOZKURT, beraberindeki heyet ile birlikte Başbakan Yardımcılığı görevine getirilen Bursa Milletvekili Hakan ÇAVUŞOĞLU’na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

TESİAD FARKI
Çankaya Köşkü’ndeki makamında gerçekleşen görüşmede Bakan Çavuşoğlu ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek şunları söyledi: “Ben TESİAD’ı yıllardır tanıyorum, faaliyetlerinizi yakından takip ediyorum ve karşılıklı dostluğumuz ve muhabbetimiz de yıllara dayanır. Son derece kaliteli olan insan kaynakları ile; genç, dinamik ve donanımlı olan kadrosu ile; yaptığı çalışmalarıyla, diğer birçok STK’dan ayrılan TESİAD’ın, memleketin faydası söz konusu olduğu zaman hiç yüksünmeden elini taşın altına koyabilen; eğriye eğri, doğruya doğru diyebilen ve olaylar karşısında ilkeli durabilen bir sivil toplum örgütü olarak ben de hep farklı bir yeri olmuştur.”

6

DANIŞMA TOPLANTISI İÇİN TEŞEKKÜR
Çavuşoğlu, 16 Nisan referandumundan önce TESİAD’ın daveti üzerine yaptıkları toplantıdan son derece istifade ettiğini belirterek şöyle devam etti: “Referandum öncesi yaptığımız toplantı benim için hem eğitici hem de öğretici çok verimli bir çalışma oldu. Bunun için ayrıca teşekkür ediyorum.”

5

BALKANLARI ANLAMADAN, TÜRKİYE’Yİ ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR
SOYDAŞLAR İÇİN ÖNLEM ŞART
Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın inisiyatifiyle böyle bir göreve başlama imkanı bulduğunu, bu görevin kendisi için hem büyük bir onur hem de büyük bir sorumluluk olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Bakanlığımız bünyesinde Medeniyetler İttifakı Projesi’nin yürütülmesi, 100. Yıl Anmaları ve ilgili konuların koordinasyonu, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü gibi son derece önemli konular bulunuyor. Bu kapsamda son günlerde özellikle Avrupa’daki bazı ülkeler tarafından ülkemiz aleyhine bir takım çalışmalar yürütüldüğünü görüyoruz. Bu bağlamda bizlere çok ciddi sorumluluklar düşüyor. Yurtdışındaki vatandaşlarımızın, akraba topluluklarımızın ve soydaşlarımızın güvenliklerinin arttırılması, ayrımcılığa maruz kalmamaları vb. konularda bir an önce adımlar atmamız gerekiyor. Balkanları anlamadan, Türkiye’yi anlamak mümkün değildir” dedi.


BOZKURT’TAN TÜRK DİASPORASI FORMULÜ
Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu’na hayırlı olsun dileklerini ileterek sözlerine başlayan TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt, ” Yeni görevinizin ülkemiz ve Bursa’mız adına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Yurtdışındaki vatandaşlarımızı, akraba topluluklarımızı ve soydaşlarımızı ilgilendiren konularda özellikle iş adamlarının ön planda olduğu Türk Diasporasının son derece önemli olacağının altını çizen Başkan Bozkurt, “Bu şekilde oluşturulacak bir diaspora hem Türkiye’nin yurtdışındaki çalışmalarında hem de yurt dışındaki vatandaşlarımızın, soydaşlarımızın faaliyetlerinde son derece etkili olacaktır.
Özellikle Avrupa’da yaşayan Türklerin bir diaspora etrafında toparlanması hayati önem taşımaktadır. Bu oluşum merkezi Avrupa’da bulunan bir güç olacağından dışarıdan yönetilen ve Avrupa’nın iç işlerine karışan içerideki Türkler imajı yerine Avrupa’daki Yahudi Lobisi, Ermeni Lobisi ya da Rum Lobisi gibi tamamen yerel, içeriden faaliyet gösteren bir yapı olacaktır. Tabii ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti dolaylı olarak bu yapının arkasında olmakla beraber Avrupa’nın iç işlerine karışmadığı için Uluslar Arası İlişkiler açısından hem Türkiye Cumhuriyeti Devletini hem de Avrupa’da yaşayan Tük vatandaşlarının elini rahatlatacak ve kuvvetlendirecektir.” ifadelerini kullandı.


1