Home / Haberler / TESİAD’dan ASKON’a ziyaret

TESİAD’dan ASKON’a ziyaret

BTSO seçim sistemini eleştiren TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt, BTSO’da esnafın ve özellikle KOBİ’lerin yeterince temsil edilemediğine dikkat çekerek, “Beni seçecekleri ben seçiyorum şeklinde bir sistem var” dedi.

Türkiye Etkin Sanayici ve İşadamları Federasyonu (TESİAD) Genel Başkanı İlyas Bozkurt ve yönetim kurulu üyeleri, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Bursa Şubesi’ni ziyaret etti. Başkanlar ve yönetim kurulu üyeleri ekonomiden anayasa çalışmalarına kadar pek çok konuda karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.
‘POTANSİYEL GSMH 5,5 TRİLYON DOLAR!’
TESİAD Genel Başkanı Bozkurt, son dönemin en dikkat çekici araştırmalarından biri ile ilgili detayları paylaştı. Birleşmiş Milletler bünyesinde çeşitli ekonomi kurulları tarafından hesaplanan ‘potansiyel gayri safi milli hasıla’ araştırmasından bahseden Bozkurt, “Bu araştırmada bir ülkenin mevcut hali ile imkanları ile ne kadar gayri safi milli hasılaya ulaşabileceği hesaplanıyor. Türkiye için hesaplanan potansiyel gayri safi milli hasılanın 5,5 trilyon dolar olduğu ifade ediliyor. Hatta nüfusumuz 100 milyona çıkarsa bu 6,5 trilyon dolara ulaşabilir. Yeter ki bu imkanları kullanabilelim” dedi.

4

‘BÜYÜME HEDEFİMİZ YÜZDE 5 OLMALI’
Türkiye’nin büyüme rakamlarının düşük olduğunu ifade eden Bozkurt, “Yüzde 2,2’lik büyüme, büyüme olarak nitelendirilemez. Çünkü zaten yüzde 2’nin 3 çeyrek devam eden büyüme resesyon olarak nitelendirilir. Son 6 ay çok zor geçti. Türkiye’nin büyüme hedefi yüzde 4 olarak belirleniyor. Bu açıdan bakarsak bu hedef de düşüktür. Türkiye’nin ‘büyüdüm’ diyebilmesi için yüzde 5’i hedef koyması ve bunu da aşması gerekir” dedi.

BURSA’NIN 2023 HEDEFLERİ
ASKON Bursa Şube Başkanı Ali Turgut da 2023 hedefleri doğrultusunda çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, “2023 hedeflerine baktığımızda Bursa için 75 milyar dolarlık ihracat hedefi konulmuş. Şu anki ihracatımız ise 12 milyar dolar civarında. Zor gözükse de bu mümkün. Almanya ve Japonya hep örnek verilir. Savaşın yerle bir ettiği bu ülkeler 20 yılda dünyanın büyük ekonomileri haline gelmiş. Türkiye bunu neden yapamasın? Müteşebbis ruhumuz var. Bunu başarmamız mümkün” diye konuştu.

3
Başkan Bozkurt ise, Türkiye’nin 2023 vizyonu belirlemesini bir hedef koymasını çok önemsediğini ancak 2023 ihracat hedeflerini ulaşabilir bulmadığını ifade ederek “Türkiye’nin ihracatı 150 milyar dolar civarında gerçekleşti. Hedef ise 500 milyar dolar. Yani ihracatın 3 katından da fazla artması gerekiyor. Bursa için ise hedef şu ankinden çok çok daha fazla. Şahsen bu hedefleri ulaşılabilir bulmuyorum. Türkiye’nin 2023 ihracat hedefi 300 milyar dolar, Bursa’nın ise 50 milyar dolar civarında belirlenmesi daha ulaşılabilir rakamlardır” dedi.