Home / Haberler / TESİAD,BAŞKENTİN NABZINI TUTTU

TESİAD,BAŞKENTİN NABZINI TUTTU

TESİAD’TAN ANKARA ÇIKARMASI

Türkiye Etkin Sanayici İşadamları ve İşkadınları Federasyonu Genel Başkanı Muhammet İlyas Bozkurt, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Ankara’ya çıkarma yaptı.

Cumhurbaşkanımızın Anayasa değişikliği sürecinde danışmanlığını yapan Prof. Dr. Burhan KUZU, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Ayşe Türkmenoğlu ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu’nun yanı sıra farklı siyasi partilerden de milletvekilleri ve bürokratlar ile bir dizi program gerçekleştirildi.

Başkan Bozkurt ve beraberindeki heyet ile gerçekleştirilen ziyaretlerde ve yapılan toplantılarda hem ekonomiyi, hem gündemi değerlendirdi ve önerilerde bulundu; hem de TESİAD’ın 2011 yılında hazırladığı tam metin Anayasa çalışmasından bahsetti. Bozkurt, son olarak TESİAD Ankara İl Yönetimi ile de bir araya gelerek Ankaralı iş adamlarının da nabzını tuttu.
Türkiye’de ilk tam metin Anayasa çalışması hazırlayan SİAD olarak bürokrat ve vekillerin karşısına çıkan TESİAD Ankara’da özel bir ilgiyle karşılandı.

İşte TESİAD’ın Ankara temaslarının satırbaşları…

PROF. DR. BURHAN KUZU ZİYARETİ NOTLARI

TESİAD Genel Başkanı M. İlyas BOZKURT Sayın Cumhurbaşkanımız’ın anayasa değişikliği sürecinde danışmanlığını yapan Prof. Dr. Burhan KUZU’yu ziyaret etti ve TESİAD’ın destekleri ile TESAM’ın hazırladığı Anayasa çalışmasını sundu.

001_cb-bas%cc%a7danis%cc%a7mani_prof-dr-burhan-kuzu-2-1

SORUNLARIN BÜYÜK BİR KISMININ KAYNAĞI 1982 ANAYASASI
İlk olarak bugün yaşanan sorunların büyük bir kısmının 1982 Anayasası’ndan ve Parlamenter sistemden kaynaklandığını ifade eden BOZKURT, koalisyonların tarihe gömülmesi için mutlaka bu sistemden vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Genel Başkan BOZKURT, Başkanlık veya yarı başkanlık sisteminde olmazsa olmaz dört konuyu aktaran BOZKURT “Birincisi cumhurbaşkanını iki turlu seçimle halkın seçmesi, İkincisi yerel yönetimlerin güçlendirilmesi… ki bu ilk iki madde zaten kanunları çıkarıldı ve Türkiye’de uygulanıyor. Üçüncüsü bakanların meclis dışından atanması… Dördüncü ve son olarak da milletvekillerinin dar ve ya daraltılmış bölge ile seçilmesi -ki dar bölge veya daraltılmış bölge sistemine geçilmediği takdirde vekiller milletin vekili değil, genel başkanın vekili oluyorlar. Bu dört başlığın anayasa reformunda mutlaka yer alması ve özellikle bu son iki madde üzerinde odaklanılması gerektiğini düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

VEKİL HALKI HALK VEKİLİNİ TANIMIYOR
Genel Başkan BOZKURT’un söylediklerine aynen katıldığını ifade eden Prof. Dr. KUZU vekilin yanından halkın geçip gittiğini çünkü vekilin halkı, halkın da vekilini tanımadığını aktardı.
Prof. Dr. Burhan KUZU yaklaşık 40 yıldır Başkanlık sistemi üzerine çalıştığını, bu konuda rahmetli ÖZAL ve DEMİREL’e de danışmanlık yaptığını hatırlattı.

BU FIRSAT KAÇIRILMAMALI!
Bir defada tüm sistemin değişmesinin mümkün gözükmediğini, üzerinde çalışılan değişikliğin de kendi idealindeki gibi olmasa bile, hazır böylesi bir atmosfer oluşmuşken, muhalefetin de kaygılarını dikkate alarak bir an evvel sürecin tamamlanması gerektiğini anlatan Prof. Dr. KUZU, “Zaten Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmesi olayı tamam, yerel yönetimleri de güçlendiriyoruz. Ancak Bakanların dışarıdan atanması konusunda MHP’nin muhalefeti var. Onlar bir kısım bakanların meclisten atanmasını istiyorlar. Daraltılmış bölge zaten sonrasının işi… Anayasa değişiklikleri tam istediğimiz gibi olmuyor, muhalefetin direnci var. Ama bu fırsat yakalanmışken gidebildiğimiz kadar gidelim diyoruz” dedi.

Gündemde olan değişiklik tekliflerini ne tam Başkanlık, ne de Yarı Başkanlık olmadığını; ülkemize özgü farklı bir sisteme doğru gidildiğini ifade eden Prof. Dr. KUZU, son olarak “Hepimiz ölümlüyüz. Kimse şahsi ve siyasi kaygıları ile hareket etmemeli. Herkes gelecek nesilleri de düşünerek ona göre sorumlu davranmalıdır. Bütün kaygımız, evlatlarımıza daha iyi bir sistem bırakmaktır.” şeklinde konuştu.

MALİYE BAKAN YARDIMCISI DR. CENGİZ YAVİLİOĞLU ZİYARETİ NOTLARI

Ankara temasları kapsamında TESİAD Genel Başkanı Muhammet İlyas BOZKURT Maliye Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Cengiz YAVİLİOĞLU’nu Maliye Bakanlığındaki makamında ziyaret etti.

002_maliye-bakan-yardimcisi-cengiz-yaviliog%cc%86lu-1-1

Türkiye için En İdeali Yarı Başkanlık
Parlamenter Sistem Dar Geliyor

Türkiye için önemli bir süreçten geçildiğine değinen Başkan Bozkurt şu anda gündemde olan Anayasa değişikliği ile ilgili 2011 yılında tamamlayıp meclise sundukları Tam Metin Anayasa Çalışması konusunda görüş alışverişinde bulundu. Hazırladıkları Anayasa Çalışmasının karakteristik özelliklerini aktaran Bozkurt Türkiye’ye Parlamenter Sistemin dar geldiğinin ancak Başkanlık yerine yarı Başkanlık sisteminin Türkiye’nin ve Türk Milleti’nin devlet geleneğine daha uygun olduğunun altını çizdi.
Siyaset Yaparken Toplumun Sosyolojik Yapısı Mutlaka Önemsenmeli

002_maliye-bakan-yardimcisi-cengiz-yaviliog%cc%86lu-2-1

Anayasa Metni’ni dikkatle inceleyen ve TESİAD’ın anayasa teklifindeki milletvekilliği görevindeki 70 yaş sınırlandırılması konusunda yaş konusunda alt veya üst herhangi bir sınır konulmaması gerektiğini düşünen Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz YAVİLİOĞLU siyaset yaparken toplumun sosyolojik yapısının mutlaka önemsenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Türk Milleti’nin Batı toplumlarının aksine metinlere değil değerlere ağırlık verdiğinin dikkate alınması gerektiğini ifade etti.
Darbelerin ekonomiye etkisi üzerine akademik çalışmaları bulunan Yavilioğlu, şu anki ekonomik durumun bu halde olmasında 15 Temmuz darbe girişiminin da katkısı olduğunu dile getirdi.

002_maliye-bakan-yardimcisi-cengiz-yaviliog%cc%86lu-3-1

CUMHURBAŞKANI BAŞDANIŞMANI AV. AYŞE TÜRKMENOĞLU ZİYARETİ NOTLARI
TESİAD Genel Başkanımız Sayın Muhammet İlyas BOZKURT; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Ayşe TÜRKMENOĞLU’nu Beştepe’deki makamında ziyaret ederek ülke gündemine ilişkin değerlendirilmelerde bulundu.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ KONUSUNDA GERİ ADIM ATILMAMALI!
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Ayşe TÜRKMENOĞLU’na TESAM’ın hazırlamış olduğu “Tam Metin Anayasa”yı takdim eden Genel Başkan M. İlyas BOZKURT, anayasa değişikliği konusunda MHP’nin de yapıcı muhalefeti ile bu kadar yol alınmışken, geri adım atılmaması gerektiğini belirtti.

003_cb-bas%cc%a7danis%cc%a7mani_ays%cc%a7e-tu%cc%88rkmenog%cc%86lu-1-1

BÖLÜNME KORKUSU GİDERİLMELİ!
Genel Başkan M. İlyas BOZKURT, anayasa değişikliği sürecinde MHP tabanı başta olmak üzere birçok insanımızın paylaştığı “bölünme korkusu” konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade etti.

Bu konuda kendi önerileri de olduğunu söyleyen BOZKURT, “Öncelikle devlet ve hükümet görevlerinin ayrılması gerekir. Bunun yanında merkezde toplanan yükün de yerele dağıtılması gerekir. Ancak bu yapılırken, devletin asli unsurları arasında olan yargı, emniyet, ordu, istihbarat ve vergi toplama yetkisi yerele kesinlikle devredilmemelidir. Aksi takdirde federal bir yapıya kapı aralayarak ülkenin bölünmesine zemin hazırlanmış olur. Bu arada eğer başkanlık sistemine geçer ancak yerel yönetimleri güçlendirmez iseniz diktatörleşmenin önünü açarsınız. Eğer yerel yönetimleri güçlendirelim derken de ABD’de olduğu gibi yargı, emniyet gibi konuları yerele devrederseniz o zaman da ülkeyi bölersiniz. O yüzden bu denge gözetilirse hiç korkmaya gerek yok.” şeklinde konuştu.

HİYERARŞİK YAPIYA DIŞARIDAN MÜDAHELE VATANA İHANETTİR
TESİAD’ın çalışmalarının ilgiyle takip ettiğini ifade eden Başdanışman TÜRKMENOĞLU, bu tarz çalışmaların ülke genelinde yaygınlaşması gerektiğini ve kendilerinin de bu tür çalışmalara her türlü desteği verdiklerini belirtti. 15 Temmuz Darbe Girişimine de değinen TÜRKMENOĞLU, o gece Ankara’da neler yaşandığını da anlatarak ülkemizin bu gibi ihanetlere maruz kalmaması için çalıştıklarını aktardı.
Genel Başkan BOZKURT, yirmi yıldır bu konuyla ilgili uyarılarda bulunduklarını ve 17-25 Aralık’ın hemen ardından Konya’da gerçekleştirmiş oldukları bir programda “Devletin hiyerarşik yapısı dışında bir emir-komutanın kabul edilemeyeceğini, bunun bir ihanet olduğunu” ifade ettiğini hatırlattı.
Bu ihanet çetesi ile ilgili bugün ortaya çıkanları maskeleri düşmeden önce söylediklerini belirten Genel Başkan BOZKURT bu yüzden yıllarca kendilerine mobing uygulandığını, ama artık gerçeklerin gün yüzüne çıktığını aktardı.

AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ HAKAN ÇAVUŞOĞLU ZİYARETİ NOTLARI

SEKÜLER LAİKLİK VURGUSU
Ziyarette ilk olarak 2011 yılında hazırladıkları Anayasa çalışmasındaki önerdikleri sisteme değinen Başkan BOZKURT seküler laiklik konusuna vurgu yaptı.

TARİH SİZİ HAKLI ÇIKARDI
Sayın Çavuşoğlu Cumhurbaşkanı’nın iki turlu seçimle başa gelmesi, Bakanların dışarıdan atanması, Millet Vekillerinin daraltılmış bölge ile seçilmesi ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesi konularında TESİAD’ın 2011 yılında hazırlayıp Meclise sundukları Anayasada isabetli önerilerinden dolayı “TARİH SİZİ HAKLI ÇIKARDI” şeklinde konuştu.

ak-parti-bursa-mv-hakan-c%cc%a7avus%cc%a7og%cc%86lu-1-1

FETÖ İLE MÜCADELEDE %99 BAŞARI
Fetö ile mücadele sürecine de değinen ÇAVUŞOĞLU, sürecin %99 oranında başarılı yürütüldüğünü dile getirdi.
Konu ile ilgili Başkan BOZKURT, kurunun yanında yaşın da yanmamasına özen gösterilmesi gerektiğini ve FETÖ ile mücadelede masumların ayıklanıp göreve iade edilmelerini sürecin sağlıklı ilerlemesi için son derece olumlu karşıladıklarını ifade etti.

ak-parti-bursa-mv-hakan-c%cc%a7avus%cc%a7og%cc%86lu-2-1

AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ EMİNE YAVUZ GÖZGEÇ ZİYARETİ NOTLARI

BÜTÜN GAYEMİZ MİLLETİN SELAMETİDİR
Başkan Bozkurt’u kabulünde anayasa değişikliğine değinen Sayın Emine YAVUZ GÖZGEÇ “Başkanlık sistemi konusundaki teklifimizin nedeni kendi iktidarımızın sağlamlaştırılması değil ülkemizin selametidir. Zira mevcut sistemde Cumhurbaşkanının çok geniş yetkilerine rağmen hiçbir sorumluluğu yok” şeklinde konuştu.

BİR MİLLETE YAPABİLECEĞİNİZ EN BÜYÜK İYİLİK O MİLLETE GÜVEN POMPALAMANIZDIR
Sayın Cumhurbaşkanımızın son dönemlerde Batı’ya hitaben yaptıkları çıkışları değerlendiren Başkan BOZKURT şu şekilde konuştu “bütün dünya gördü ki siz Batı’ya Kafa tutsanız da bütün yapabilecekleri bu kadar. Bir millete yapabileceğiniz en büyük kötülük o milletin özgüvenini elinden almanız, bir millete yapabileceğiniz en büyük iyilik ise o millete güven pompalamanızdır. Tabii ki ayakları yere sağlam basmak kaydı ile…”

ak-parti-bursa-mv-emine-yavuz-go%cc%88zgec%cc%a7-2-1

KAMU MALİYESİ İYİ, REEL SEKTÖR SIKINTILI
Ekonomik verilerin gündeme gelmesi üzerine kamu maliyesi açısından Hükümetin başarılı olduğuna değinen Başkan Muhammet İlyas BOZKURT ise reel sektörde ciddi bir sıkışmanın olduğunu, bu konuda alınacak tedbirlerin ise hayati önem arz ettiğini aktardı.

AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ŞAHİN ZİYARETİ NOTLARI

İSİM ÖNEMLİ DEĞİL ÖNEMLİ OLAN İÇERİK
TBMM’deki makamında TESİAD’ı ağırlayan Ak Parti Bursa milletvekili sayın Hüseyin ŞAHİN anayasa değişikliği konusunda bugün yürütme ile ilgili 15 maddelik bir öneri sunulduğunu aktardı. Sistemin ne tam Başkanlık ne de yarı Başkanlık olduğunu ifade eden ŞAHİN isimlerin değil içeriğin önemli olduğunu ifade etti. Kendisinin de iş dünyası ile ilgili yakın temasları olduğunu anlatan Hüseyin ŞAHİN reel sektörün bir takım sıkıntıları olduğunu ancak bu konularla alakalı yoğun çalışmalar yapıldığını aktardı.

BİRÇOK SORUNUN KAYNAĞINDA BİZZAT MEVCUT ANAYASA VAR
Birçok sorunun kaynağında mevcut anayasanın olduğunu ifade eden Başkan BOZKURT, “doğru bir şekilde yeni anayasa değişikliği yapılabildiği takdirde birçok açıdan bu süreç Türkiye için bir dönüm noktası olacaktır” dedi.
2011 yılında sundukları tam metin Anayasa çalışmasına değinen Başkan Bozkurt dört konunun yeni anayasada yer alması durumunda birçok tıkanıklığın açılacağını ifade etti. Son olarak bu maddeleri aktaran Başkan Muhammet İlyas BOZKURT Cumhurbaşkanı’nın iki turlu seçimle başa gelmesi, Bakanların dışarıdan atanması, Millet Vekillerinin daraltılmış bölge ile seçilmesi ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesi maddelerinin yeni anayasada yer almasının önemli olduğunun altını çizdi.

ak-parti-bursa-mv-hu%cc%88seyin-s%cc%a7ahin-2-1

MHP KONYA MİLLETVEKİLİ MUSTAFA KALAYCI ZİYARETİ NOTLARI

SÖZ KONUSU VATAN İSE SİYASET BİR KENARA BIRAKILMALI
Meclisteki TESİAD kabulünde Temmuz sonrasında farklı düşüncede olmasına rağmen halkın tek yürek şeklinde hareket etmesini çok olumlu bulduğunu dile getiren MHP Konya Milletvekili Mustafa KALAYCI, “Söz konusu vatan ve millet ise siyaset bir kenara bırakılarak vatan için ne gerekiyorsa herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini” söyledi.
Anayasa değişikliği konusunda MHP’nin yaklaşımına değinen BOZKURT, “Biz MHP’nin anayasa değişikliği konusundaki olumlu yaklaşımını takdir ediyoruz. Muhalefetin her şeye karşı “istemezük” şeklinde değil, tersine yapıcı bir eleştirel tutum içerisinde olunması gerekir. Bu, ülke için çok daha hayırlı olacaktır.” şeklinde konuştu.

mhp_mustafa-kalayci-1-1

YARI BAŞKANLIK “YARIM BAŞKANLIK” DEĞİLDİR
Yarı Başkanlık sistemine “Yarım Başkanlık” şeklinde yaklaşılmaması gerektiğini ifade eden Genel Başkan BOZKURT, “Ülkemizde parlamenter sistemde bugüne kadar birçok tıkanıklık yaşandığını görüyoruz. Başkanlık sistemi Parlamenter sistemin birçok sorununu çözmekle beraber yeni sorunlara kapı aralayacaktır. İşte o zaman Parlamenter sistemin bazı yönlerinin Başkanlık sistemine monte edilmesi gerekebilir. Zaten Yarı Başkanlık sistemi de bu şekilde geliştirilmiş, insanlık birikiminin bugün için ulaştığı en ideal sistemdir. Yani Başkanlık sisteminin muhtemel sıkıntılarının giderilmiş halidir.” şeklinde konuştu.