Home / Haberler / TESİAD’a İspanyol misafir

TESİAD’a İspanyol misafir

İspanyol yatırım ve kalkınma ajansı PEXGA, TESİAD Genel Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz’ı makamında ziyaret etti.

Dünya çapında gelişmiş bir ağa sahip olan, İspanya’daki bölgesel Galiçya Hükümeti’nin finanse ettiği Yatırım ve Kalkınma Ajansı ve İşadamları Platformu (PEXGA) Genel Müdürü Javier Parades Nachon, Tüm Etkin Sanayici ve İşadamları Federasyonu (TESİAD) Genel Başkan yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz’ı ziyaret etti.

Tüm dünyada genişlemesini sürdüren PEXGA, Türkiye’deki açılımlarına Bursa’da devam etti. TESİAD üyesi işadamlarının katıldığı ziyarette konuşan PEXGA Genel Müdürü Nachon, Bursa’nın otomotivden tekstile, mobilyadan doğal taşa kadar birçok alanda tüm dünyanın takip ettiği bir şehir olduğunu ve İspanyol işadamlarının Bursa’ya yatırım yapmak istediğini belirtti. Endüstrisiyle ön plana çıkan Bursa’nın çok gelişmiş bir otomotiv sektörüne sahip olduğunu söyleyen Nachon, “Bursa’da otomotivle ilgili her şey var. Bu nedenle Bursa kendi otomobilini üretebilir. Aynı şekilde İnegöl de mobilya sektöründe dünya standartlarına göre oldukça ileride” dedi.

SIFIR VERGİ, KELEPİR ŞİRKET

Konuşmasında TESİAD üyesi işadamlarını İspanya’ya yatırıma davet eden Nachon, İspanyol işadamlarının da Bursa’ya yapmak istediği yatırımlar konusunda TESİAD’a işbirliği çağrısında bulundu. Nachon, “Bursa’daki işadamlarıyla iş yapabiliriz. Bunun için geldik. Biz Türkiye’de çalışmak isteyen İspanyol firmalarına, aynı şekilde İspanya’da çalışmak isteyen Türk firmalarına destek veriyoruz” diye konuştu. Ülkesindeki vergi uygulamaları hakkında bilgi veren PEXGA Genel Müdürü, gümrük vergisi oranının endüstriyel ürünlerde sıfır olduğunu, diğer ürünlerde ise çok düşük olduğunu vurguladı. Bursa ile Galiçya Bölgesi arasında bir sinerji olduğuna inandığını söyleyen Nachon, Galiçya’nın da otomotiv, tekstil ve mobilya sektörlerinde oldukça ileri seviyede olduğunu ve Bursa ile aralarında bulunan büyük benzerlikler sayesinde her iki bölgenin de önemli kazanımlar elde edebileceğini ifade etti. Ülkesindeki ekonomik krize de değinen Javier Nachon, “İspanya’da ekonomi kötü değil, çok kötü. AB’den İspanya’ya milyonlar aktı ama biz yatırımları gerekli kanallara yapamadık. Bir sürü noktada havalimanı yapıldı ama bu noktalara uçak bile inmedi. Bu yüzden İspanya aslında önemli fırsatları barındırıyor. Birçok önemli İspanyol firması çok ucuz fiyatlara satılıyor” ifadelerini kullandı.

Ziyarette gündeme gelen terör sorunu hakkında da konuşan Nachon, “İspanya’daki terör örgütü ETA çok şükür bitti. Kısa zamanda Türkiye’deki terör örgütü PKK da bitecek” dedi.

‘TEKSTİL VE MOBİLYA KAÇIYOR’

10 farklı sektörde faaliyet gösteren yaklaşık bin 500 işadamıyla yurtiçi ve yurtdışıyla önemli ticari faaliyetlerde bulunduklarının altını çizen TESİAD Genel Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, PEXGA’nın işbirliği çağrısını olumlu karşıladıklarını belirtti. Konuşmasında TESİAD ve Bursa hakkında önemli bilgiler veren Yılmaz, “Türkiye’de bir İstanbul gerçeği var. Ülke ticaretinin yarısı İstanbul’da gerçekleşiyor. Deyim yerindeyse İstanbul başlı başına bir ülke. Bursa’nın da İstanbul’a çok yakın olmak gibi bir dezavantajı var” diye konuştu. Önceden tekstil ve mobilya kenti olarak bilinen Bursa’nın son dönemde yüzde 60’lık ihracat oranıyla bir otomotiv kentine dönüştüğünü anlatan Yılmaz, tekstil ve mobilyadaki öncü konumun ise başka illere kaymaya başladığına dikkat çekti.

‘AVRUPA ÇALIŞIP ÜRETMELİ’

Açıklamasında küresel krizle ilgili tespitlerine de yer veren Halil İbrahim Yılmaz, bir dönem Almanya’da estetik ameliyatların bile devlet tarafından yapıldığını, buna benzer uygulamaların başka ülkelerde de gerçekleştirildiğini, kriz öncesinde işsizlik maaşlarının dünyada en yüksek olduğu ülkenin ise Yunanistan olduğunu hatırlattı. Şu anda krizin hüküm sürdüğü ve İspanya’nın da dahil olduğu Avrupa ülkelerinin hazıra alışmış bir yapıya sahip olduğunu, yaz ve kış dönemlerinde uzun tatiller yaptıklarını, yüksek maaşların geçerli olduğunu belirten Yılmaz, krizin çözümü için Avrupa’nın acilen çalışan ve üreten bir konuma geçmesi gerektiğini, rehavet alışkanlığından vazgeçmesi gerektiğini söyledi.