Home / Haberler / TESİAD Yeni Anayasa Çalışmasını Basına Tanıttı

TESİAD Yeni Anayasa Çalışmasını Basına Tanıttı

Tüm Etkin Sanayici ve İşadamları Federasyonu (TESİAD) tarafından hazırlanan 117 maddelik yeni anayasa taslağı kamuoyuna tanıtıldı.

Dünyadaki bütün anayasaları tek tek inceleyen 10 kişilik heyetin TMBB’ye sunduğu yeni anayasa taslağında, MGK’nın kaldırılmasından diyanetin anayasal kurum olmaktan çıkarılmasına, Kürtçenin yabancı diller statüsüne alınmasından baş örtüsü meselesine kadar pek çok konuda yenilikler bulunuyor.

anayasa3Düzenlenen basın toplantısında konuşan TESİAD Başkanı İlyas Bozkurt, TBMM’e sundukları ve büyük ilgi gören yeni anayasa tasarısının konusunda uzman 10 kişilik bir heyet tarafından 6 hafta süren hummalı bir çalışmayla hazırlandığını söyledi. Heyet üyeleri tarafından Almanya’dan Fransa’ya İtalya’dan Amerika’ya kadar dünyadaki bütün anayasaların tek tek incelendiğini belirten Bozkurt, Türkiye’de 30 yıldır tartışılan baş örtü meselesinin yeni anayasa çözüme kavuşturulmasını istedi. Bozkurt, başı örtülü insana açması için, açık olana ise örtmesi için kimsenin baskı yapamayacağını söyledi.

Çekirdek anayasanın anayasanın özünü oluşturacağını ifade eden Başkan Bozkurt, “Buna göre çekirdek anayasa kavramı getirildi ve tanımlandı. Anayasa’nın özünü oluşturan bütün evrensel kavramlar çekirdek anayasaya alındı. Bu çekirdek anayasanın değişmesi referanduma bağlandı. 1948 İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne atıf yapıldı” dedi.

Seçim sisteminde yaptıkları yeniliklerle vekillerin halka daha yakın hale geleceğini anlatan Bozkurt, “TBMM seçimleri daraltılmış bölge esasına göre çift turlu yapılır. Türkiye genelinde seçim barajı yüzde 5’e indirildi. Bu sadece daraltılan bölgeden meclise giden vekil, halkın meselelerini daha iyi aktaracaktır. Ayrıca milletvekili seçilme şartları ve dokunulmazlıklar konusunda da yenilikler getirdik. Buna göre, bir kişi üç dönemden fazla milletvekili olamaz. Lisans seviyesinde üniversite mezunu olmayanlar milletvekili olamaz. Altmışaltı yaşından gün almış olanlar milletvekili seçimine katılamazlar. Milletvekili dokunulmazlığı sınırlandırıldı, yerine kürsü dokunulmazlığı getirildi” diye konuştu.

Siyasi partilerin daha demokratik bir yapıya kavuşturulduğunun altını çizen Bozkurt sözlerini şöyle sürdürdü:

anayasa2

“Siyasi partilerde şartlarını yerine getiren her üyeye doğal delege olma hakkı verildi. Parti başkanlık süresi 12 yıl ile sınırlandırıldı. Üyelik işlemlerinin takibi Yüksek Seçim Kuruluna verildi. Siyasi parti kapatmada “odak olma” kavramı açıkça tarif edildi. Koltuğa yapışma devri de sona erdi. Dernek başkanlıkları 12 yıl ile sınırlandırıldı. Bir belediye başkanı en fazla 3 dönem başkanlık yapabilir. Siyasi partilerde başkanlık süresi 12 yıl ile sınırlandırıldı”.

Vergi koyma ve kaldırmanın zorlaştırıldığını anlatan Bozkurt, TBMM’nin vergi koyma-kaldırma yetkisinin meclis üye tam sayısının beşte üç kararı ile sınırlandırıldığını hatırlattı. Bozkurt, Genelkurmay Başkanlığı’nın Milli Savunma Bakanlığı’na bağlandığını, MGK’nın ise kaldırıldığını ifade etti. Bozkurt sözlerini şöyle sürdürdü:

“Diyanet İşleri Başkanlığı anayasal kurum olmaktan çıkarıldı. Askeri yargıdaki hakimler sivil olacak. Askeri Yargıtay Yargıtay’a bağlandı. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Danıştay’a bağlandı ve kararlarına itiraz yolu açıldı. Mecburi din dersleri kaldırıldı. Mecburi eğitim 12 yıla çıkarıldı. Yükseköğretim Bakanlığı kuruldu. Yabancı dillere tanınan haklar Kürtçeye de tanındı. Kılık kıyafet özgürlüğü anayasal güvence altına alındı”. (iha)