Home / Haberler / TESİAD Konya Şubesi Geleneksel Yemeği’ni Düzenledi

TESİAD Konya Şubesi Geleneksel Yemeği’ni Düzenledi

TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt ve yönetim kurulu üyeleri Konya Şubesi’nin geleneksel olarak düzenlediği yemekte siyaset, iş dünyası ve akademik camiayı bir araya getirdi. Başkan Bozkurt’un konuşması yemeğe damgasını vurdu.

Konya’daki çalışmalarına emin, hızlı ve sağlam adımlarla devam eden Tüm Etkin Sanayici iş adamları ve iş kadınları Federasyonu (TESİAD), 2014 yılı geleneksel buluşma yemeğini Bera Otel’de düzenledi. Açılış konuşmasını yapan Konya Şube Başkanı Ömer Çifci, TESİAD’ın Konya’da her geçen gün sayısını arttırarak ve güçlenerek yoluna devam ettiğini söyledi.
Daha sonra söz alan TESİAD Genel Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, TESİAD’ın 2002 yılında başlayan kuruluş ve gelişme aşamaları hakkında bilgi verdi. Yılmaz, TESİAD’ın yayınladığı faaliyet raporları, sektörel çalışma raporları, tam metin anayasa ile ülke sorunlarına yönelik çalışmalar yaptıklarını ve ülkemiz için çalışmayı kendilerine borç bildiklerinin altını çizdi.

2

“DEVLETSİZ MİLLET, MİLLETSİZ DEVLET OLMAZ”
Yemeğin ardından davetlilere hitap eden TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt konuşmasında devlet olgusu üzerinde durdu ve şunları söyledi: “Devletsiz bir millet var olamayacağı gibi, milletsiz bir devlet de asla var olamaz. Devletlerin var oluş sebebi adalettir; bunun için yargı, adaletin ve devletin en önemli unsurudur. Bu yüzden sivil bir anayasa Türkiye’nin ihtiyaçlarının başında gelmektedir” dedi. Devletlerin sağlıklı yönetilmesi için bürokratik hiyerarşi kavramı üzerinde duran Bozkurt bu anlamda kuvvetler ayrılığı ve sıralı amire itaat ilkesine değindi. Ayrıca devletlerde kamu maliyesine dikkat çeken bozkurt “Devlete verilen vergi halkın devlete bir emanetidir, o paranın içerisinde yetimin kimsesizin, fakir fukaranın hakkı vardır” dedi. Bozkurt devletlerin ve hükümetlerin tarihin her döneminde yolsuzlukla imtihan olduğunu, yolsuzluk yapanların ayıklanması gerektiğini ve bunun devletin selameti açısından önemli olduğunu vurguladı. Bozkurt: “Ancak bir sepetteki bir kaç çürük domatesten dolayı sepetin içindeki tüm domatesleri çöpe atmak ne derece haksızlıksa, çürük domatesleri sepette bırakmak da o derece haksızlıktır” şeklinde konuştu.

3

“MİLLETÇE ALIN TERLETMEDİKÇE BÜYÜMEK HAYAL OLUR”
Millet kavramı üzerinde duran Bozkurt sözlerine şöyle devam etti.“Farklı siyasi görüşlere sahip olabiliriz, farklı mezheplere inanabiliriz, hatta farklı dinlerin mensupları da olabiliriz, ama biz milletçe birbirimizi sevmekle ve birbirimizi kucaklamakla mükellefiz. Sorunlarımızı ise diyalogla çözmek Türkiye’nin lehine ve faydasınadır” dedi.

Doksanlı yıllardan beri konuşmalarında aynı noktaya vurgu yaptığını belirten Bozkurt “Türkiye 21. Yüzyılın ilk çeyreğinde Dünyada bende varım diyecek, ikinci çeyreğinde ise Dünyada ben varım diyecektir” dedi. Bunun temelinde ise Türk milletinin emeği ve gayreti olduğunu belirten Bozkurt “Milletçe alın terletmedikçe büyümek hayal olur. Türk milleti olarak çok iyi bir ivme yakaladık, Dünyadaki değerler geri sayıyor, Amerikan ekonomisinin kuyruğunun titrediği bir dönemde, Avrupa’nın krizden krampa girdiği bir dönemde Türkiye’nin son 30 yıldaki büyümesiyle beraber önce 21. Yüzyılın ilk çeyreğinde Dünyada bende varım deme aşamasına girmiştir, 2025 sonrası için de Dünyada ‘Ben varım’ diyecek ve Dünyadaki birkaç süper güçten biri olacak, belki de tek başına süper güç olma hedefine ulaşmış olacaktır” dedi.

4

“2050 YILININ SÜPER GÜCÜ TÜRKİYE”

Konuşmasının sonunda şu sözlere yer veren Bozkurt ”Eğer bizler kendi aramızda ihtilafa düşmezsek, gerekli gereksiz şeylerden dolayı birbirimize çelme atmazsak, yani kendi ayağımıza kurşun sıkmazsak inanıyorum ki 2050 yılının Dünyadaki en büyük devleti Türk Devleti olacak ve 21. Yüzyıl hem Türklerin hem de İslam’ın yüzyılı olacaktır” diyerek sözlerine son verdi.

5

“STK’LARIN EN ÖNEMLİ VAZİFESİ PROJE ÜRETMEK OLMALI”

Programda konuşan Ak Parti Konya Milletvekili Ayşe Türkmenoğlu ise TESİAD’ın hazırlamış olduğu Anayasa teklifine ve Eğitim raporuna atıfta bulunarak STK’ların en önemli vazifesinin topluma yararlı projeler üretmek olduğunu söyledi ve TESİAD’ın çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.