Home / Röportajlar / TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt Ekoline programında gündemi değerlendirecek

TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt Ekoline programında gündemi değerlendirecek

Türkiye Etkin Sanayici, İşadamları ve İşkadınları Federasyonu (TESİAD) Genel Başkanı İlyas Bozkurt, Line TV ekranlarında yayınlanan Ekoline programına konuk oldu. TESİAD Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen özel yayında Abdülkadir Aygün’ün sorularını yanıtlayan Bozkurt, faiz tartışmasından ekonomik büyüme verilerine, cumhurbaşkanlığı seçiminden çözüm sürecine kadar pek çok konuda çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

TESİAD Başkanı’ndan Merkez Bankası ve faiz konusunda çarpıcı analiz

Merkez Bankası ile hükümet arasında yaşanan faiz tartışmasını değerlendiren Başkan Bozkurt,”Merkez Bankası hükümetten baskı yediği için çok önce yapması gereken ufak faiz artışlarını yapmadı. Burada görüyoruz ki hükümeti 17 ve 25 Aralık operasyonlarından sonra baskı kurduğu Merkez Bankası rahat karar alamamıştır, özerk hareket edememiştir. Merkez Bankası bağımsız olmalıdır ancak elbette ki muhalefet partisi gibi de hareket etmemelidi” dedi.

Türkiye’nin ekonomik büyümesi neden yavaşladı?

2008 yılından bu yana Türkiye ekonomisindeki yavaşlamaya dikkat çeken TESİAD Genel Başkanı bunun iç ve dış kaynaklı nedenlerini açıkladı. Bozkurt, Keynesyen politikaların büyük bütçe yapılmasına bunun da sadece ihale alanın kazançlı çıkmasına neden olduğunu ifade etti.

Ekonomik büyüme vatandaşa neden yansımıyor?

Gelirin adaletli dağıtılmasının tüm ülkelerde bir  sorun olduğunu ifade eden TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt, “, “Gelişmiş ülkeler bunu sosyal politikalarla aşmaya çalışıyor. Zenginden vergi topluyor, oradan elde ettiği gelirle fakirin ücretsiz sağlık hizmeti eğitim hizmeti almasını sağlıyor. Öyle ki vatandaşa ihtiyacı olan olmayan herkese kömür dağıtırsanız gıda yardımı yaparsanız vatandaşı tembelliğe sevk eder daha da büyük bir sorunun doğmasına neden olursunuz” dedi.

Bozkurt bir işveren olarak Soma’daki faciayı yorumladı

Genel Başkan İlyas Bozkurt 301 işçinin öldüğü Soma faciası ile ilgili izlenimlerini paylaştı. Bozkurt, “Bir işadamının kazanma hırsı ile risk almasını, atılımlar yapmasını çok iyi anlıyorum. Fakat burada riske edilecek şey kesinlikle ama kesinlikle işçinin hakkı olamaz” dedi.

Bozkurt: Köşk’e kimin çıkacağı değil sistem tartışılmalı

Cumhurbaşkanlığı seçimi hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan İlyas Bozkurt burada asıl tartışılması gereken konunun Köşk’e kimin çıkacağının değil; sistemin ülkeyi nasıl bir hale getireceğinin olduğunu söyledi. Bozkurt, “Halkın seçeceği bir cumhurbaşkanının yanında yine halkın seçeceği bir başbakanın olması ülkede kriz yaratır. Tüm sistem kilitlenir, Meclis vazifesini yapamaz hale gelir” dedi.

Bozkurt: Başkanlık sistemi sakıncalı, uygun model yarı başkanlık

TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt parlamenter sistemin Türkiye’ye dar geldiğini başkanlık sistemini ise sakıncalı olduğunu açıkladı. Bozkurt Türkiye için ideal sistemin yarı başkanlık sistemi olduğunu açıkladı.

TESİAD Genel Başkanı çözüm sürecinde gelinen noktayı değerlendirdi

TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt çözüm sürecine ilkesel olarak destek verdiklerini belirtti ancak bir takım uyarılarda da bulundu. Bozkurt, “”Elbette bizler de ne Türk ne Kürt evlatlarımız ölmesin, analar ağlamasın istiyoruz. Ancak bunun gerçekleşmesi için atılacak adımları da bilmek istiyoruz. Güneydoğu’da gevşek bir federasyon ve sonrasında da özerklik oluşturulacak mı? Öcalan serbest bırakılacak hatta siyasi lider haline gelmesinin önü açılacak mı? Bunların net olarak ortaya konması lazım” dedi.