Home / Haberler / TESİAD Genel Başkanı Bozkurt Cari Açık Konusunda Uyardı

TESİAD Genel Başkanı Bozkurt Cari Açık Konusunda Uyardı

Tüm Etkin Sanayici ve İş adamları Federasyonu (TESİAD) Genel Başkanı İlyas Bozkurt, cari açık ve istihdam gibi önemli konulara ilişkin çözüm önerilerini açıkladı.

TESİAD Başkanı Bozkurt, “Ekonomimizin zayıf noktası Cari Açık, cari açığın zayıf karnı yüksek ithalat, yüksek ithalatın zayıf karnı ise belli kalemlerdir” dedi. “Makine, makine yan sanayi, tekstil gibi bir kısım kalemler varki; bunları üretebileceğimiz halde dışarıdan alıyoruz. İhracatın gelişmesi güzel ama bu kadar ithalata bağlı bir gelişme çok riskli” şeklinde konuştu.

Bozkurt sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizdeki bir üretici 2 liraya ürettiği malzemeyi Çin’den 1,5 liraya alıyorsa bunu üretmez. İşte bunların tedbirinin alınması lazım. İhracatınız isterse 1 trilyona çıksın; bu tedbirleri almamışsanız ithalatınız da 1,5 trilyona çıkmış olur. O zaman da cari açık 500 milyar olur. Bu da büyük bir felakettir.

Cari açığın zayıf karnı olan ithalatının zayıf noktası da ara mal ithalatıdır. Toplam ithalatımızın yüzde 72’si ara mal ithalatına dayanmaktadır. Bu da yaklaşık 170 milyar dolara denk gelmektedir.

Üretim girdi maliyetlerini düşürerek ve metal, makine, makine otomotiv yedek parçaları, tekstil gibi sektörlerde ara malı imalatına destek verilerek cari açığı 50 milyar dolar aşağı çekmek mümkündür.”

TESİAD Başkanı Bozkurt, Bursa ekonomisi ile ilgili de önemli tespitlerde bulundu: “Bursa için geleceğin bir numaralı sektörü otomotivdir. Bursa Türkiye’nin Detroit’i olma yolunda hızla ilerliyor. Türkiye’nin acilen, ama acilen yerli araba üretmesi lazım. Bu kadar güzel ihracat yapıyoruz ama diğer markalara çalışıyoruz. Kendi markamızı üretim sürecini hızlandırmalıyız.”

Dünyada ve Türkiye’de bir çok krizin altında cari açığın finanse edilemeyişinin yattığına dikkat çeken Başkan Bozkurt, konuşmasında çözüm önerilerini şu şekilde açıkladı: “Bizim sorunumuz ara mallar. Ara malları üretim yapan firmaların ve ihracat yapan firmaların teşvikinin önemsenmesi gerekiyor. Teşviklerin yeni kurulacak firmalara yoğunlaştırmak yerine mevcut yatırımını yapmış, kurumsallaşmış firmaları marka yapma büyütme noktasında teşvik ve destek verilmelidir.”

Son olarak büyümenin gayet güzel olduğunu, GSYH gayet iyi olduğunu belirten TESİAD Başkanı Bozkurt, İstihdam sorununa kamu alımlarıyla getirilen çözümün geçici olduğunu; ancak acilen kalıcı çözümlerin getirilmesi gerektiğini ifade etti.