Home / Genel / TESİAD, AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ’NDE

TESİAD, AVRASYA EKONOMİ ZİRVESİ’NDE

Avrasya Ekonomi Zirvesine katılan TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt, hükümetin yabancılara yaptığı yatırım çağrısını çarpıcı sözlerle değerlendirdi. Bozkurt, “Bu çağrılar Batı’da Türkiye’ye yönelik olumsuz algının vurgulanmasıdır. Ancak Başbakanımız bu algının yanlış olduğunun altını çizmiştir” dedi.

Marmara Grubu Vakfı tarafından bu yıl 21.’si düzenlenen Avrasya Ekonomi Zirvesi İstanbul’da geniş katılımla başladı. Tüm Etkin Sanayici İşadamlari ve İşkadınları Federasyonu Başkanı İlyas Bozkurt, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte zirveyi takip etti. Yabancı ülkelerden eski ve mevcut 10 cumhurbaşkanının katıldığı zirveye Başbakan Binali Yıldırım’ın da iştirak etmesini önemli bulduğunu belirten Bozkurt, zirvenin devlet eliyle yapılmayan tek, en özgün ve en önemli ekonomi buluşması olduğunu söyledi.

“BATI’DA TÜRKİYE’YE YÖNELİK ALGI OLUMSUZ”
Başbakan Yıldırım’ın zirvedeki açıklamalarını değerlendiren TESİAD Genel Başkanı, “Başbakanımız yabancı sermayeye Türkiye’nin güvenli olduğunu, yatırım yapılabilecek bir ülke olduğunu belirterek yatırım çağrısı yaptı. Aslında bu Türkiye’yle ilgili Batı’daki olumsuz algının farkında olunduğunun ifadesidir. İkinci olumsuz algı da Afrin operasyonuyla ilgili Batı’nın Türkiye’ye işgalci gözüyle bakmasıdır. Türkiye’ye karşı böyle bir karalama kampanyası olduğu da açık. Fakat Başbakanımız bu algıların yanlış olduğunun, Türkiye’ye güvenle yatırım yapılabileceğinin ve Afrin’deki harekatın bir ülkenin toprağını işgal hareketi değil terör operasyonu olduğun altını çizmiştir” diye konuştu.

“ABD VE RUSYA’NIN VAZGEÇEMEYECEĞİ ÇIKARLAR VAR”
Suriye’de ABD ve Rusya arasındaki restleşmeyi de değerlendiren Bozkurt, “Zirveye katılan Amerikan Büyükelçisi ile Rusya Federasyonu Başkan Yardımcısı gergin bir konuşma yaptı. Özellikle de Rusya Başkan Yardımcısı tedirgindi. İki ülke de gerginliğin sonuçlarının farkında aslında. Ancak vazgeçemeyecekleri çıkarlar var. Bu tansiyon zirveye de yansıdı. Birbirlerine süre verdiler bekleyip göreceğiz” dedi.