Home / Haberler / “ORTA DİREK KOBİ’LER”

“ORTA DİREK KOBİ’LER”

TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i ağırladı. Bursa ekonomisinin yaşadığı sorunlara dikkat çekilen ziyarette, gelişmiş demokrasi kültürünün bir parçası olan dar bölge seçim sistemi vurgusu yapıldı.

Nilüfer’i 3 dönemdir yöneten ve dördüncü dönemi için yeniden CHP’den aday olan Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Türkiye Etkin Sanayici İşadamları ve İşkadınları Federasyonu (TESİAD) Genel Başkanı İlyas Bozkurt’un konuğu oldu. Ziyarette konjonktürel anlamda yaşanan sıkıntıların Türkiye ve Bursa ekonomisi üzerinde yarattığı olumsuz etkiler gündeme gelirken, TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt, son dönemde ardı ardına yaşanan sorunlar nedeniyle yükselen döviz kurundan sanayicilerin son derece olumsuz etkilendiklerini aktardı. Bursa’nın bir ithalat ve ihracat şehri olduğunu hatırlatan Başkan Bozkurt, bu nedenle Bursalı sanayicilerin yüksek döviz kurunun yarattığı olumsuz etkileri daha ağır bir şekilde hissettiklerinin altını çizdi.

1-1
LOKOMOTİFE VERGİ YÜKÜ
Sektörel sıkıntıların yanlış ekonomi politikalardan kaynaklandığını belirten Başkan Bozkurt, “İnşaat haricindeki diğer sektörlere maalesef fren yaptırılıyor. Örneğin lokomotif bir sektör konumunda olması gereken otomotive getirilen vergi yükleri, sektördeki üretimi olumsuz yönde etkiliyor. Diğer birçok sektör de aynı sorunu yaşıyor. Diğer bir yandan inşaat sektörünün önü açılmış, ancak pasta sektörün tamamına dengeli bir şekilde dağıtılmak yerine, sadece TOKİ üzerinden ve sadece belli zümrelere paylaştırılıyor. Geçen yıl, Türkiye’de en çok dairenin satıldığı yıl oldu. Ve bu satışların çok önemli bir bölümü TOKİ tarafından yapıldı” diye konuştu.

ORTA DİREK KOBİ’LER
Dünyanın uzun süredir içerisinde bulunduğu ekonomik krize de değinen Başkan Bozkurt, Keynesyen iktisat politikalarının krizden çıkmak için iyi birer araç olmalarına rağmen, sürekli hale getirildiğinde olumsuz sonuçların ortaya çıktığının, örneğin uzun vadede üretkenliğin üzerinde ciddi bir vergi baskısı oluştuğunun altını çizdi. Türkiye’nin son 5 yıldır bu sorunu yaşadığını ifade eden İlyas Bozkurt, son 5 yılda nüfusun yüzde 1,3 artmasına rağmen büyümenin sadece yüzde 0,89’da kaldığını hatırlatarak, istihdam odaklı bir üretimin ve yatırımların desteklenmesi gerekirken Türkiye’de bunun yapılmadığını söyledi. Başkan Bozkurt ayrıca vatandaş arasında orta direk olarak tabir edilen kesimin, ekonomide KOBİ’ler olduğunu belirterek, “Nasıl ki orta direk sınıfın çoğunluğu oluşturduğu ülkelerde refah seviyesi yüksek oluyorsa, KOBİ’ler de bir ülkenin ekonomisinde çoğunluğu ve gücü oluşturmalıdır” dedi.
Siyasi arenada ideolojik çatışmaların, sağlıklı düşünceyi engellediğini savunan TESİAD Genel Başkanı, “Yerel seçimlerin kapıya dayanmış olmasına rağmen maalesef kimse proje odaklı düşünemiyor. Bunu da ulusal anlamda siyasiler çok iyi kullanıyor” ifadelerini kullandı.

2
DAR BÖLGE SEÇİM SİSTEMİ
Genel Başkan Bozkurt, “TESİAD’ın arge birimini oluşturan Ekonomik, Siyasal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (TESAM)tarafından hazırlanan seçim sistemi tasarısına göre, dar bölge ve çift tur esasına dayanan bir seçim sisteminin şimdikinden çok daha demokratik bir sistem olacağını öngörüyoruz. Artık içerisinde bulunduğumuz yönetişim çağında, yapılan iş her ne olursa olsun, halka danışarak yapılması çok büyük önem arz ediyor ” diye konuştu.

3

ÖZAL’IN ‘ORTA DİREK’ KAVRAMI
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de son gelişmelerin ardından Bursa’da yaşanan ekonomik sorunlara dikkat çektiği konuşmasında, Bursa’da üretim yapan dünyaca ünlü firmalardan bazılarının işçi çıkardığını, bazılarının da çıkarmaya hazırlandıklarının altını çizdi. Türkiye’deki paranın yüzde 82’sinin, nüfusun yüzde 18’inin elinde bulunduğuna dikkat çeken Başkan Bozbey, gelir dağılımdaki adaletin sağlanması ve orta sınıfın nüfus içerisindeki çoğunluğu oluşturması gerektiğini ifade ederek bu konuda Avrupa’daki sistemin örnek alınması gerektiğini söyledi. Bozbey, “Rahmetli Cumhurbaşkanı Özal’ın dikkat çektiği ‘orta direk’ kavramı, bugün Türkiye’nin en önemli ekonomik sorunlarından biri haline geldi. Türkiye’nin toplumsal anlamdaki en büyük sorunlarından bir diğeri ise ötekileştirme sorunudur” diye konuştu.

4
YÜZDE 20’LİK YÜZER GEZER SEÇMEN
Eski Başbakan Ecevit’in aldığı oy oranını yüzde 1’den yüzde 21’e çıkarıp, sonra yeniden yüzde 1’e düşüren yüzde 20’lik bir seçmen oranına dikkat çeken Başkan Mustafa Bozbey, “Benim arzum da hem milletvekili, hem mahalli seçimlerin dar bölge esasına göre yapılmasından yana. Ancak günümüz Türkiye şartlarında, bu durum siyasi partilerin başkanlarının işine gelmez” ifadelerini kullandı.
Dördüncü kez göreve seçilmesi halinde Nilüfer’i demokrasi kenti haline getirme yolunda önemli projelerinin olduğuna dikkat çeken Başkan Bozbey, “Mahalle komitelerimiz, bu hedefimize verebileceğimiz en güzel örnektir. Bu komitelerle yönetimin uyum içerisinde olmasını sağlıyoruz. Projeleri dikte etmiyoruz, bu komitelere öneride bulunuyoruz. Amacımız yerel demokrasinin güçlenerek ülkeye yayılması. Parklar, bahçeler zaten görevimiz. Biz Nilüfer’in özgürlükler şehri, vicdan kenti olmasını istiyoruz” dedi.