Home / Haberler / Mustafa Öztürk TESİAD’ı Ziyaret Etti

Mustafa Öztürk TESİAD’ı Ziyaret Etti

Ak Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ve Osmangazi ilçe teşkilatını ağırlayan TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt, Türkiye’deki STK’ların önemli bir bölümünün, siyasi partilerin dümen suyunda gittiklerini ifade etti.
Türkiye Etkin Sanayici ve İşadamları Federasyonu (TESİAD) Genel Başkanı İlyas Bozkurt ve yönetim kurulu üyeleri, Ak Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ve Osmangazi ilçe teşkilatını ağırladı. Buluşmadan duyduğu memnuniyeti dile getiren TESİAD Genel Başkanı Bozkurt, yeni anayasanın gündeme girmesiyle hazırladıkları anayasa taslağının Ankara ve Bursa’da yankı uyandırdığını hatırlatarak, “Biz TESİAD olarak partilere göre hareket etmiyoruz. Yapılan işin iyi olması kaydıyla arkasında durmak bizim boynumuzun borcudur” dedi. Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının önemli bir bölümünün, siyasi partilerin dümen suyuna girdiğini belirterek, “Eğer muhalefetin dümen suyundaysa, iktidarın her hareketini eleştirir, aynı şekilde iktidarın dümen suyuna girmişse o partinin söylediklerini tekrar eder. Bizim TESİAD olarak farkımız burada ortaya çıkıyor, biz doğru bildiğimiz ne ise onu söyleriz. Anayasa konusundaki çalışmalarımız ve yerel yönetimler yasası hakkındaki açıklamalarımız bunun en somut örnekleridir. Yerel yönetimler yasasının yüzde 70 oranında faydalı olduğunu, ancak içeriğinde eksiklikler bulunduğunu ifade ettik. 4+4+4 eğitim sisteminin gerekli olduğunu, ancak çocuklar için belirlenen okula başlama yaşının çok erken olduğunu dile getirdik” dedi. Bozkurt ayrıca, TESİAD adına yaptığı eleştiri ve değerlendirmelerinin TESİAD bünyesindeki Türkiye Ekonomik ve Siyasal Araştırmalar Merkezi’nde (TESAM) görev alan akademisyen ve yöneticiler tarafından hazırlanan ve konuyla ilgili en yüksek mercilere iletilen raporlara dayandığını sözlerine ekledi.
EĞİTİME DİNAMİT
Bozkurt, Türkiye gündeminde dershanelerin kapatılmasıyla ilgili bazı sıkıntıların oluştuğunu, dershaneciliğin Türkiye’de kaldırılması gerektiğini ancak şu anda bu adımın atılabilmesi için dershanelere gerek duyulmayan bir eğitim sistemine ihtiyaç olduğunu kaydetti. Bozkurt şöyle devam etti: “Dershaneleri zorla kapatmaya çalışırsanız ve OKS ile YGS gibi sınavları kaldırmazsanız sadece dershaneciliği yer altına indirmiş olursunuz. Eğer bu sınavları kaldırarak dershaneleri kapatırsanız, en başarılı olan yüzde 30’luk dilimde yer alan öğrencileri belirleyemez ve Anadolu liseleri ile meslek liseleri arasındaki yüzde 30’a yüzde 70’lik dağılım oranını dinamitlemiş olursunuz. Türkiye’de dershanelere ihtiyaç duyulmaması için bazı yenilikler getirmek oldukça doğru bir adım, ancak içerisinde bulunduğumuz koşullar göz önüne alındığında Sayın Başbakan’ın bu konuda acele etmemesi ve bir kez daha düşünmesi çok faydalı olacaktır.”
Ak Parti Bursa Milletvekili Öztürk ise, dershanelerin günümüz şartlarında öğrencilerin arasındaki bilgi farkını kapatmak yerine rant kapısına dönüştüğünü, ancak tamamen kapatılmalarında geçiş sürecinin farklı olabileceğini söyledi. Öztürk, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin başkanlığındaki bir komisyonun, dershaneler konusunda önemli çalışmalar yapmakta olduğunu ve önümüzdeki günlerde çalışmaların sonucunun kamuoyuyla paylaşılacağını aktardı. Öztürk, “Geçiş süreçleri sancılı olur. Sabretmemiz faydalı olacaktır” dedi. Anayasa konusunda ise devamlı uzlaşma ve paylaşma arayışı içerisinde olduklarının altını çizen Mustafa Öztürk, gelinen süreçte siyasi partiler arasında sağlanacak bir uzlaşma konusunda umutlu olduklarını dile getirdi.