Home / Haberler / Messe TESİAD’ı ziyaret etti

Messe TESİAD’ı ziyaret etti

Dünyanın 5 büyük fuar merkezinden birisi olan Alman Messe München International, TESİAD Federasyonu’nu ziyaret etti. Ziyarette yeni çağın sektörü olarak kabul edilen fuarcılık ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Dünyanın 5 büyük fuar şirketinden birisi olan ve Türkiye’de son 17-18 yıldır var olan Messe München International (MMI) Proje Müdürü Murat Altınova, Türkiye Etkin Sanayici ve İş Adamları Fedarasyonu TESİAD’ı ziyaret etti. TESİAD Genel Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, ziyarette Türk iş adamlarının fuar sektörüne bakış açısını değerlendirirken, “Türk iş adamalarının yurt dışına ticaret yapmak ile ilgili çekinceleri bulunuyor. Hâlbuki şirketlerin ülkelerdeki krizlerden kurtulma yollarından bir tanesi de farklı ülkeler ile ticaret yapmaktır. Fuar sektörü bu ticari etkileşimin baş aktörüdür” diye konuştu. Yılmaz, Türk iş adamlarının iç ticaret yerine dış ticaret yapmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.
FUARA FARKLI BAKIŞ
Şimdiye kadar şirketlerinin fazla tanınmamasının üzüntü verici olduğunu ifade eden Murat Altınova, iş adamları ziyaretleriyle kendilerini anlatma ihtiyacı hissettiklerini belirtti. Türk iş adamlarıyla daha çok işbirliği kurmayı hedeflediklerini söyleyen Altınova, fuar anlayışının Messe ile farklı bir anlam kazandığını belirterek, “İsteyen katılımcı fuarda stant açarken, isteyen katılımcı konferans yaparak düşüncelerini anlatabilir” dedi. Messe Proje Müdürü Altınova fuar sektörünün önemini şu sözlerle aktardı: “Eğer Afrika’ya satılacak bir malı görmek için Almanya’da düzenlenen bir fuara katılıyorsanız bu sektörünün gücünü görmemiz için yeterlidir.”