Home / Haberler / Küçük başbakanlarla yönetilmeye hazır olun

Küçük başbakanlarla yönetilmeye hazır olun

ASKON BURSA ŞUBE BAŞKANI TURGUT: “MERKEZİ DEVLETTEN KAÇALIM DERKEN MERKEZİ BELEDİYELERE KAYMAYALIM”

Yeni büyükşehir yasasını yüzde 70 oranında olumlu bulduklarını açıklayan TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt, “Yeni yasayla belediyelere tanınan yatırım yapma imkânı sayesinde, belediye başkanları ‘Küçük Başbakan’ gibi hareket etme imkânı bulacak” dedi.

Türkiye Etkin Sanayici ve İşadamları Federasyonu (TESİAD) Genel Başkanı İlyas Bozkurt ve yönetim kurulu üyeleri, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Bursa Şubesi yönetim kurulunu ağırladı. TESİAD Yönetim Kurulu ve Bursa İl Teşkilatı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmaya ASKON Bursa Şube Başkanı Ali Turgut ile yardımcıları İbrahim Tatar ile Seyit Can katıldı.

KÜÇÜK BAŞBAKAN

Ziyarette yerel yönetimlerin güçlendirilmesine yönelik olarak çıkarılan Büyükşehir Yasası üzerinde de duruldu. TESİAD Başkanı Bozkurt, geçmişte kim belediye başkanı olursa olsun, il özel idarelerinin yetkilerinden kaynaklan çift başlılık nedeniyle sorunlar yaşandığını ve il özel idarelerinin kaldırılmasıyla bu sorunların ortadan kalkacağına inandıklarını belirtti. Mevcut sistemde ilçe belediye başkanlarının çöp toplamak, park bahçe düzenlemek ve köylere köy evi yapmak gibi faaliyetlerle pasifize edildiğini ifade eden Bozkurt, “Biz yeni büyükşehir yasasını yüzde 70 oranında olumlu buluyoruz. Yeni uygulamayla Belediyelere yatırım yapma yetkisi veriliyor. Belediye başkanları, adeta küçük başbakan gibi hareket edecek. Bir alt geçitin yapılması için Ankara’dan yazı bekleyen sistemin geride kalması, yerel yönetimler açısından –tabi vatandaşlar için– daha hayırlı olacaktır” ifadelerini kullandı.

ASKON BURSA ŞUBE BAŞKANI TURGUT “MERKEZİ DEVLETTEN KAÇALIM DERKEN MERKEZİ BELEDİYELERE KAYMAYALIM”

ASKON Bursa Şube Başkanı Ali Turgut ise, yeni yasanın bazı önemli sakıncaları bulunduğuna dikkat çekti. Turgut, “Yeni yasaya göre büyükşehir belediye başkanlarının yetkileri aşırı derecede arttırılırken, ilçe belediye başkanlarının yetkileri yok denecek kadar azaltılıyor. Biz bu durumun bazı sakıncalara yol açabileceğini düşünüyoruz” dedi. Turgut “Merkezi devletten kaçalım derken merkezi belediyelere kayılması sorun oluşturabilir” şeklinde konuştu. Turgut “Ankara’dan imza beklemeyelim derken Büyükşehir belediyesinden imza beklemek zorunda kalmayalım” dedi.

SİSTEM İŞ ADAMINI SUÇA İTİYOR

Türkiye’nin yolsuzlukta sürekli liste başı ülkeler arasında yer aldığını hatırlatan Başkan Bozkurt, “Türkiye’de bütün resmi evraklarını düzgün tutan, muhasebe kayıtlarını eksiksiz yapan işadamlarının kendilerine yüklenen vergilerle, gereksiz bürokrasiyle baş etmesi çok zor. Batı ülkelerine kıyasen Türkiye’de yolsuzlukların çok olmasının sebebi ahlaki açıdan batılı iş adamlarına kıyasen daha zayıf olması değildir. “ dedi.

Başkan Bozkurt sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemiz kul hakkı, yetim hakkı, helal ve haramın ne olduğunu bilen iş adamlarıyla dolu. Ancak bu yolsuzlukların kaynağında iş adamlarının işgüzarlığı yok. Sorun devlet memurlarına yüksek yetki ve inisiyatif tanıyan bir algıdan kaynaklanıyor. Memurun kişisel yetkisi nedeniyle gümrükte 6 ay bekletilen milyon dolarlık makineler var.”

Bozkurt: “Ayrıca yüksek vergiler ve girdi maliyetleri de iş adamını zora sokuyor. Türkiye’den başka hiçbir yerde ÖTV diye bir uygulama yok. Bilindiği üzere taşıtta yüzde 100, benzinde ise yüzde 200’ü bulan oranlar mevcut” diye konuştu.

Bozkurt “Ayrıca iş adamlarının başka bir sıkıntısı da yüksek SGK primleri… Avrupa’da en yüksek sosyal güvenlik primi yüzde ile Almanya’da ödeniyor. Bu oran birkaç puan artırılmaya kalkılınca vatandaşlar sokaklara dökülüp, kıyameti kopartıyor. Türkiye’de ise bu oran yüzde 45’lere varıyor. Bir an önce sosyal güvenlik primleri de aşağı yönlü reel seviyeye çekilmeli ” şeklinde konuştu.

PARASININ YÜZDE 70’İNİ DEVLETE SATAN BANKA ESNAFIN YÜZÜNE BAKMAZ.

Toplantıda, Türkiye’deki bankacılık sistemine önemli eleştirilerde bulunan TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt, “Eğer bir ülkede bankalar parasının önemli bir kısmını devlete satıyorsa, dönüp de vatandaşın, esnafın yüzüne bakmaz. Esnaf kredi kullanabilmek için kapıdan kapıya sürüklenir. Üstelik banka istediği zaman krediyi geri çekebilir, istediği zaman temerrüt faizi uygulayabilir. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir bankacılık sistemi yok” diyerek sözlerini noktaladı.