Home / Haberler / GENEL BAŞKANIMIZ İLYAS BOZKURT, İLÇE BAŞKANLARIYLA BULUŞTU

GENEL BAŞKANIMIZ İLYAS BOZKURT, İLÇE BAŞKANLARIYLA BULUŞTU

Genel Başkanımız İlyas Bozkurt, genç işadamlarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltıya ayrıca Tesiad ve Gençsiad yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

Buluşmada Bursa’nın ve Türkiye’nin iş dünyasılyla ilgili bir çok konuya değinildi.

“Göç, yatırımla birlikte gelmeli.”

Genel Başkanımız, bir soru üzerine TÜİK’in açıklamış olduğu nüfus verilerini değerlendirdi. TÜİK’e göre, şu anda Türkiye’de en fazla göç alan il Bursa. Bu göç hızıyla Bursa 2020’ lerde İzmir’i; 2050’ de de Ankara’yı geçiyor.

Genel Başkanımız şu değerlendirmede bulundu: “ Nüfus, bir şehrin gelişmesi için önemli bir unsurdur. Nüfus, tüketim demektir. Doğal olarak, bir şehrin ekonomisi de nüfusuyla bağlantılıdır. Ancak, şehrin kaldırabileceği oranın aşılması, çok olumsuz sonuçlara yol açar. Çünkü bu seviyeden sonra gelen nüfus, konut sorununu da beraberinde getirir. Bu bağlamda gettolar oluşmaya başlar. Gettolar ise büyük şehirlerin suç merkezleridir. Dolayısıyla Bursa’ya çekilecek nüfusun, yatırım ve istihdamı da beraberinde getirmesi için çalışmalar yapılmalıdır.”

“Dünya ile rekabet etmek istiyorsak, yüksek oranlardan kurtulmalıyız.”

Son yıllarda yatırımların Çin’e yönelmiş olmasına da değinen Bozkurt, Türkiye’nin enerjiyi Avrupa ortalamasından yaklaşık dört kat daha pahalıya kullandığına dikkat çekerken, Çin’de ise enerji maliyetlerinin çok düşük olduğunu kaydetti. Bozkurt Türkiye’nin dünya ile rekabet edebilmesi için, yüksek maliyetlerin ve yüksek vergi oranlarının aşağı çekilmesi gerektiğini belirtirken, Anadolu kaynaklı yatırımlara yapılacak teşviklerin arttırılması gerektiğinin de altını çizdi.

“Sorunları devam ettiği sürece işadamlığı, koşu bandında koşmak gibi.”

İşadamlarının en önemli sorunları olan kurumsallaşma ve muhasebe sorununa da dikkat çeken Bozkurt, işadamlarının en büyük sorunlarından olan muhasebe ve kurumsallaşma sorunlarına da değindi. Bozkurt, “İşadamlığı, bu sorunlar devam ettiği sürece koşu bandında koşmak gibi. Yani enerji harcıyorsunuz ama aynı yerdesiniz. Böylece hem enerji sarfiyatı yaşanıyor, hem de enerjinin verimi düşüyor. Anadolu’daki işadamları bir an önce sorunlarını çözmeli ve iş dünyasında kendini göstermeli.” İfadesini kullandı.

Bozkurt, bu bağlamda Tesiad ve Gençsiad olarak kurumsallaşma ve muhasebe konularında uzmanlaşmış profesyönel yöneticileriyle, Bursa ve Anadolu’nun çeşitli illerindeki işadamlarına destek olarak, bugün Türkiye’nin en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olduklarını ifade etti.