Home / Haberler / Endonezya’dan TESİAD’a Ziyaret

Endonezya’dan TESİAD’a Ziyaret

TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt, Endonezya İstanbul Başkonsolosluğu Ekonomi İlişkileri Elçisi  Toary Worang’ı ağırladı. Başkan Bozkurt, Bursalı mobilya firmalarının dünyanın en büyük ağaç ve orman ürünleri ihracatçısı  Endonezya ile çalışabileceklerini söyledi.

Endonezya İstanbul Başkonsolosluğu Ekonomi İlişkileri Elçisi  Toary Worang ve Ekonomi Bölümü Personeli Hasan Hüseyin Kocatürk, Türkiye Etkin Sanayici İşadamları ve İş Kadınları Federasyonu’nu (TESİAD) ziyaret etti. Endonezya ve Türkiye arasındaki bağları kuvvetlendirmek ve ticareti artırmak için çalışmalarda bulunan heyeti TESİAD Genel Başkanı Muhammet İlyas Bozkurt ve yönetim kurulu üyeleri genel merkez binasında ağırladı.

‘TÜRK DİZİLERİNE HAYRANIZ’

Endonezya ile Türkiye arasında artan ekonomik ilişkilerden dolayı Endonezya devleti tarafından ekonomik işlerden sorumlu olarak görevlendirildiğini anlatan Toary Worang, burada görevlendirilmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Worang, “Devletimiz iki ülke arasında ilişkilerin artmasını istiyor. Bu yüzden İstanbul dahil olmak üzere sorumlu olduğum bölgelerde ekonomi ile ilgili kurumlarla görüşüp, ülkemizi anlatıp daha yakın ilişkiler kurmak istiyoruz” diye konuştu. Worang ayrıca, ülkesinde Elif ve Kösem Sultan gibi Türk dizilerine çok büyük ilgi olduğunu kaydetti.

TESİAD’A AÇIK DAVET

Nisan ayında iki ülke arasında bir iş forumu  düzenleyerek iki ülkenin işadamlarını buluşturma arzusunda olduklarını kaydeden Worang, bu bağlamda yapılması gerekenlerle alakalı TESİAD ile bağlantıya geçmek istediklerini belirtti. TESİAD’a üye firmaları da mutlaka bu iş forumunda görmek istediklerini ifade eden Worang, ticari ilişkiler kurulmasının yanında bazı yatırım teklifinde bulunacaklarını açıkladı. Worang, Endonezya ve Türk işadamlarının birbirlerini daha iyi tanımaları ve kaynaşmaları sonucunda çok yararlı sonuçlar elde edileceğini söyledi.

ENERJİ, YOL, GEMİ, İNŞAAT

Ülkesinde ekonomik büyümenin yüzde 5 civarında olduğunu ve alt ekonomi sınıfının azalarak orta ve üst sınıfın arttığını dile getiren Elçi Worang, enerji, yol, gemi ve inşaat sektörlerinde çok önemli iş alanlarının bulunduğunu aktardı. Worang, “TESİAD olarak bu ekonomik büyümeye katkınız olacağına inanıyorum. Pozitif ve sıcak karşılamanızdan çok memnun olduk. Bu güzel planları aksiyona dönüştürmek isteriz. Sizinle görüşmekten onur duydum, yakın gelecekte tekrar birlikte olmayı arzu ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘KATKIYA HAZIRIZ’

Konuşmasında Endonezyalı heyete Bursa’nın sanayi yapısı hakkında bilgi veren TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt, “Tekstil, otomotiv, makine ve mobilya sektörleri Bursa’nın öncüleri konumunda. TESİAD olarak kardeşliğimizin gelişmesi ekonomik ilişkilerin güçlenmesi adına elimizden gelenleri yapmaya hazır olduğumuzu beyan ediyorum” diye konuştu.

FORUMA DESTEK

Öncelikle iki ülke arasında ihtiyaçların ve nelerin ticaret konusu edilebileceğinin belirlenmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Bozkurt, Türkiye çapında ulusal düzeyde faaliyet yürütmelerine rağmen genel merkezlerinin Bursa’da bulunmasının TESİAD’ı İstanbul merkezli oluşumlara göre bir adım geride tuttuğunu belirterek, “Nisan ayında yapılması planlanan forumla birlikte bundan sonra düzenlenecek programlara elimizden gelen katkıyı vermeye çalışacağız” dedi.

ÖNCE TİCARET SONRA YATIRIM

Dünyanın en büyük ağaç ve orman ürünleri mobilya ham maddesi ihracatçısı  Endonezya ile mobilya sektörü üzerine proje üretebileceklerini kaydeden Bozkurt, ilk etapta ticari ilişkilerin kuvvetleneceğini, yatırımların da ikinci etapta gündeme geleceğini söyledi. Bozkurt, “Endonezya ile ekonomik yapımız çok benziyor. Aynı sektörlerde gelişmişiz. Dolayısıyla ilişkilerimizin geliştirilmesi ince işçilik gerektiriyor” şeklinde konuştu.