Home / Haberler / ‘Demokrasinin asıl unsuru sivil toplum kuruluşları’

‘Demokrasinin asıl unsuru sivil toplum kuruluşları’

TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt demokraside asıl unsurun muhalefet değil, sivil toplum kuruluşları olduğunu söyledi.
Türkiye Etkin Sanayici ve İşadamları Federasyonu (TESİAD) Genel Başkanı İlyas Bozkurt ve yönetim kurulu üyeleri, Saadet Partisi (SP) Gürsu Belediye Başkan Aday Adayı Salih Kocatepe ve ilçe teşkilatını ağırladı.
Türkiye demokrasisinin konuşulduğu ziyarette sivil toplum kuruluşlarının önemine vurgu yapıldı.
Heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren TESİAD Genel Başkanı Bozkurt, demokrasi kültürünün oturabilmesi için iktidar ve muhalefet partilerinin tek başlarına yeterli olmayacağının altını çizerek, “Dünyanın her yerinde iktidar ve muhalefet partileri var. Ancak demokrasinin omurgaları sadece bunlar değil. Muhalefet partisi İran’da, Suriye’de ve Mısır’da da var. Buna rağmen bu ülkelerde diktatörlük de var. Demokraside asıl unsur siyasi partiler değil sivil toplum örgütleridir” dedi.
Siyasi zeminde muhalefet partilerine çok önemli görevler düştüğünü belirten Başkan Bozkurt, iktidarın her önerisine karşı çıkan bir muhalefet anlayışının yanlış olduğuna dikkat çekti. Bozkurt, “Gerçekten yanlışlarını bulup bunu bilgilendirmek için uyarıda bulunan muhalefet gerçek muhalefettir” diye konuştu.
Ziyarette konuşan SP Gürsu Belediye Başkan Adayı Kocatepe, Türk siyasetinde Milli Görüş geleneğinin devam etmesi gerektiğinin altını çizerek “Türk siyasetinden Milli Görüşün silinmemesi gerek. Milli görüş, Türk siyasetinin can suyudur” dedi. Türkiye’de demokrasi için çok fazla bedel ödendiğini dile getiren Kocatepe, “Türkiye’de darbeler halka yaptırıldı. Provokasyonlarla yönlendirilen halk, bilinçsizce ‘Gel ve darbe yap’ çağrısıyla askeri göreve çağırdı” diye konuştu. Bu manada da yerel seçimlerin Türkiye’de Milli Görüş geleneğinin yaşatılması açısından çok önemli olduğunu ifade etti.