Home / Haberler / ÇİLEK’TEN TESİAD’A ZİYARET

ÇİLEK’TEN TESİAD’A ZİYARET

TESİAD sektör toplantılarının bu ayki konuğu olan Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem Çilek, Türkiye’nin ucuz işçilikle üretimi arttırmak yerine kendi markalarını oluşturup mobilyasının değerini arttırması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin en önemli markalarından Çilek Mobilya’nın Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem Çilek, Türkiye Etkin Sanayici İşadamları ve İşkadınları Federasyonu TESİAD’ın düzenlediği sektör toplantılarının bu ayki konuğu oldu. Çilek, hem Çilek Mobilya’nın doğuş hikayesini anlattı, hem de TESİAD bünyesindeki mobilya sektör girişimcilerinin sorularını yanıtladı.

Muharrem Çilek, 1989 yılında İnegöl’de hiç koltuk üreten bir firma olmadığını keşfederek 3 kardeş 3M adıyla koltuk üretimi yapmaya başladıklarını ifade etti. Uzun süren fizibilite çalışmaları ve ön araştırmalardan sonra 1995 yılında çocuk ve genç odası yapmaya karar vererek Çilek Mobilya’yı kurduklarını ifade eden Muharrem Çilek, herhangi bir borçlanmaya gitmeden tamamen öz sermaye ile kurdukları markanın başından beri ‘markalaşma’ amacıyla faaliyet yürüttüğünü ve para kazanmaktan ziyade kaliteye önem verdiklerini söyledi.

2

SON 11 YILIN VERGİ ŞAMPİYONU

İlk zamanlarda kendilerine gelen fason üretim tekliflerini kesinlikle kabul etmediklerini vurgulayan Çilek şu bilgileri paylaştı: “Kurulduktan 1 yıl sonra yurt dışındaki fuarlara gitmeye başladık. İlk etapta gözlemci olarak oralarda bulunduk, fakat daha sonra stant açmaya başladık. Bu güne kadar Çilek Mobilya 48 farklı ülkede birçok fuara katıldı. Bu arada franchising yöntemiyle hızlı bayileşme süreci devam etti. 11 yıldır üst üste İnegöl vergi şampiyonu Çilek Mobilya oldu.”

FUAR SONRASI SÜREÇ

İhracat ve yurtdışı fuar tecrübelerini katılımcılara aktaran Muharrem Çilek, “Fuarlarda her zaman direkt satış olmaz ama fuar sonrası da en çok satışı fuar müşterilerine yaparsınız. Yurt dışı fuarları aracılığıyla ihracat yapılabilmesi için alıcılar ürünü beğenmeli, ithalat yapabiliyor olmalı ve ülkenizi tanıyor güveniyor olmalılar. Bu fuarlarda çok iyi günlük değerlendirme raporları tutulmalı ve fuar sonrası bu raporlar analiz edilip müşteriler ile irtibata geçilmeli” şeklinde konuştu.

YALIN ÜRETİMLE YÜZDE 62 ARTIŞ

724. mağazamız geçtiğimiz hafta Tahran’ın en işlek caddelerinden birinde açıldı. Ayrıca geçen yıl Türkiye’de yalın üretim alanında ikincilik elde ettik. Yalın üretim sistemi ile imalatımızı aynı işçi, aynı metrekare ve aynı çalışma saatleri ile yüzde 62 arttırdık.”

Türkiye’nin dünya mobilya pastasında sadece yüzde 1’lik bir paya sahip olduğunu ifade eden Muharrem Çilek şunları söyledi: “Türkiye lokasyon olarak lojistik açıdan çok iyi bir konumda. Bu avantajı iyi değerlendirebilirsek üretimde kaliteye odaklanıp doğru pazarlama stratejileri ile dünya piyasasında çok iyi bir yer tutabiliriz. Biz dünyanın mobilya fabrikasıyız.”

 

1

TESİAD Genel Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, günün anısına Çilek Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem Çilek’e plaket takdim etti.