Home / Haberler / CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necati Şahin ve CHP Bursa İl Başkanı Metin Çelik’den TESİAD’a Ziyaret

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necati Şahin ve CHP Bursa İl Başkanı Metin Çelik’den TESİAD’a Ziyaret

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necati Şahin ve CHP Bursa İl Başkanı Metin Çelik TESİAD’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

CHP’nin BURSA Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necati Şahin’i ve İl Başkanı Metin Çelik’i ağırlayan TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt, “yerel yöneticilerden şehir içi ulaşım, havaalanı ve katılımcı demokrasi konularında somut hamleler bekliyoruz” dedi.
Türkiye Etkin Sanayici İşadamları ve İşkadınları Federasyonu (TESİAD) Genel Başkanı İlyas Bozkurt, CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necati Şahin’i, İl Başkanı Metin Çelik’i ve il yönetim kurulu üyelerini konuk etti. CHP Bursa ile daha önceki dönemlerde ilişkilerin istenilen seviyede olmadığına dikkat çeken Genel Başkan Bozkurt, “bu nedenle Şahin ve il örgütünün ziyaretini çok önemsiyorum. Bütün partilere aynı yakınlıkta kalmaya özen göstermek açısından bu ilişkilere kurumsal anlamda önem veriyoruz” dedi.

6
TESİAD’ın en son faaliyetleri hakkında da bilgi veren Genel Başkan İlyas Bozkurt, TESİAD’ın kurulduğu ilk günden beri Bursa ve Türkiye için doğru projelerin kimden gelirse gelsin TESİAD tarafından desteklediklerini belirten Bozkurt, yanlışı da kim yaparsa yapsın, bunu dile getirmekten geri durmadıklarını söyledi.

9

‘HALKIN İÇİNDEYİZ’
CHP İl Başkanı Metin Çelik ise Cumhuriyetin temel ilkeleri ile çatışmayan herkese partinin kapılarının açık olduğunu söyledi. Özellikle Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığından sonra CHP’nin toplumun her kesimini kucaklayacak adımlar attığını belirten Çelik, “Oturduğumuz yerden siyaset yapmak istemiyoruz. Halkın içinde, toplumu kucaklayarak hareket etmek istiyoruz” dedi.
‘TİCARET YAPIYORUZ AMA ZARAR EDİYORUZ’
İl Başkanı Metin Çelik’in sorusu üzerine Türkiye’nin son dönemde yaşadığı ekonomik sıkıntılara da değinen Bozkurt, cari açığa ve dış ticaret açığına dikkat çekti. Cari açığa neden olan yüksek ithalat rakamlarını, özellikle ara mal ithali ve enerji ihtiyacımızı karşılamada dışa bağımlı olmamıza bağlayan Bozkurt, Bursa’yı yöneteceklerin özellikle güneş ve rüzgar enerjisi gibi doğal enerji kaynaklarını kullanarak enerji ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayabileceklerini ifade etti. Bu konuda Almanya’yı örnek gösteren Bozkurt, “Güneş görmeyen bir Almanya dahi enerji ihtiyacının yüzde 25’ini güneş ve rüzgar enerjilerinden sağlıyor” dedi.
Yüksek ihracat rakamlarının yanında ithalat rakamlarının da yüksek olduğunu söyleyen Bozkurt, cari açığa bir kez daha vurgu yaparak, “Dünya ile ticaret yapıyoruz, ama zarar ediyoruz” dedi.

6
BURSA’NIN 3 TEMEL SORUNU
Konuşmasında sivil toplum kuruluşlarının, demokrasinin vazgeçilmez unsurları olduğunun altını çizen TESİAD Genel Başkanı, “Bir siyasetçi sadece bir zümreye angaje olup sivil toplum kuruluşlarına mesafeli durmamalı. Sivil toplum kuruluşları yönetime dahil edilmeli, fikirleri alınmalı, projelerde yer verilmeli. Yerel yöneticilerin katılımcı demokrasi adına bu konuya hassasiyet göstermesini arzu ediyoruz” dedi.
Son olarak Başkan Bozkurt; “yerel yöneticilerden şehir içi ulaşım, havaalanı ve katılımcı demokrasi konularında somut hamleler bekliyoruz” şeklinde konuştu.

3

‘CİDDİ, SAMİMİ VE POLİTİZE OLMAMIŞ’
CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necati Şahin ise kendilerinin dahi haberi olmadan CHP Genel Merkezi’nin Bursa’da anketler yaptırdığını ve bu anket sonuçlarının kendileri adına çok olumlu sonuçları içerdiğini belirterek, partilerin kemikleşmiş oylarının yanında ‘yumuşak doku’ diye tabir edilen ve toplumun büyük çoğunluğunu oluşturan kesimin oylarının şu an kendilerinden yana meylettiğini söyledi.
Ayrıca TESİAD’ın duruşunu çok beğendiğini söyleyen Şahin; TESİAD’da ciddi, samimi ve politize olmamış bir duruş gördüğünü ve bu duruşun TESİAD’ın çok uzun soluklu bir sivil toplum kuruluşu olmasına vesile olacağını ifade etti.