Home / Haberler / ÇAVUŞOĞLU “TESİAD HEP MİLLİ BİR DURUŞ SERGİLEDİ”

ÇAVUŞOĞLU “TESİAD HEP MİLLİ BİR DURUŞ SERGİLEDİ”

TESİAD’ın aylık değerlendirme toplantısına katılan Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, toplantıya katılan iş adamları, akademisyenler ve basın mensuplarına 16 Nisan’da halk oylamasına sunulacak olan referandum maddeleri üzerine görüşlerini aktardı.

Aylık değerlendirme toplantılarından birisini daha gerçekleştiren TESİAD(Tüm Etkin Sanayici İşadamları ve İş Kadınları Dernekleri Federasyonu), AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nu konuk etti. Ziyafet Restoranda gerçekleştirilen programa AK Parti Milletvekili Çavuşoğlu’nun yanı sıra, TESİAD Genel Başkanı Muhammet İlyas Bozkurt ve yönetim kurulu, TESİAD üyesi işadamları, akademisyenler ve basın mensupları iştirak etti. Toplantıda 16 Nisanda halk oylamasına sunulacak olan referandum maddeleri üzerine karşılıklı görüşler belirtildi.

01_ILYAS_BOZKURT

Programın açılışında TESİAD Genel Başkanı Muhammet İlyas Bozkurt şu şekilde konuştu; “Yıllarca gerek televizyon programlarında, gerek gazete ve dergilerde ve gerekse akademik makale ve akademik dergilerde parlamenter sistemin bu ülke için dar geldiğini ve birçok sorunun kaynağı olduğunu defalarca dile getirdik. Parlamenter Sistem, Başkanlık sistemi ya da yarı başkanlık sistemleri arasında yarı başkanlık sisteminin Türkiye için en ideal sistem olduğunu defalarca belirttik.

Bugün millet adına vekalet eden meclisin referandum için önümüze sunduğu konu ‘başkanlık sistemine mi geçelim yoksa parlamenter sistemde mi kalalım’ şeklinde gerçekleşti. Bize ‘parlamenter sistem mi yoksa başkanlık sistemi mi?’ diye sorduklarında biz başkanlık sistemine ‘Evet’ dedik. Ancak bu sistemin de belli başlı sıkıntıları var.  Bundan sonra 4-5 yıl içerisinde yeni sıkıntıları gidermek üzere yeni çalışmaların karşımıza çıkacağını düşünüyorum ”

????????????????????????????????????

TARİHE NOT DÜŞMEK ADINA ‘4 ŞERHLE ‘EVET’ DİYORUZ’

Yaptığımız toplantılarda 4 maddeye şerh koyduk. Bu şerhleri koyarak ‘Evet’ diyoruz. Niye şerh koyduk çünkü bir sivil toplum örgütüyüz. Kendi camiamızı temsil etmek zorundayız. Bu şerhlerden birincisi, başkanlık sistemine geçtiğinizde dar bölge seçim sistemine geçmezseniz yargı yürütmeyi yeteri kadar sağlıklı denetleyemez. Dar bölge seçim sistemini getirdiğiniz zaman baraj da kalkacak temsilde adalet olacak. Dar bölgeye geçmez iseniz bu sistem Başkanlık Sistemi olmaz. Şerhlerin ikincisi ise HSYK’nın ataması. Yasama, yürütme, yargının ayrı olması demokrasinin gelişmesi için en önemli faktördür. Mutlaka Türkiye’yi yöneten bir yürütmeye, yargı müdahale edebilmelidir. Unutulmamalıdır ki evet diyen de bizim kardeşimizdir, hayır diyen de…” ifadelerini kullandı. Genel Başkan Bozkurt şerh konulan diğer başlıkları şöyle sıraladı; Partili Cumhurbaşkanı olmasının tarafsızlık ilkesine aykırılığı. Cumhurbaşkanı’nın üst kademe kamu yöneticilerinin atanmalarına ilişkin usul ve esasların belirlenmesi. Anayasanın üçüncü bölümü ile ilgili konularda, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılabilmesi. Olağanüstü hallerde sınırsız Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılabilmesi

TESİAD’A İKİ TEŞEKKÜR

ÇAVUŞOĞLU “TESİAD HEP MİLLİ BİR DURUŞ SERGİLEDİ”

TESİAD camiasına anayasa değişikliğini anlatmak için fırsat tanıdıkları için teşekkür eden milletvekili Çavuşoğlu, “Ayrıca bir teşekkürüm daha var. Sayın Bozkurt’un önerilerini dinledikten sonra, yapılan bütün bu değerlendirmelerin rasyonel bağlamda gerçekleştiğini, samimi olduğunu gördüm. Bugüne kadar ki eleştirilerinde hep ülke menfaatlerini önceleyerek milli bir duruş sergilediler. Amaçları hiçbir zaman bağcıyı dövmek olmadı hep üzüm yemeyi amaçladılar. Zaten TESİAD camiası milli değerleri üzerinde barındıran bir camia olarak biliniyor, tanınıyor. Bu vesileyle sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

2007 yılında başlatılan anayasa çalışmalarına tam metin anayasa hazırlayarak katkıda bulunan TESİAD’ın, anayasa yapım sürecine müdahil olduğunu hatırlatan vekil, “Şu ana kadar sivil bir anayasamız olmadı. Yeni anayasa ile ortaya koyduğumuz paradigmalar öncelikle vesayeti ortadan kaldırıyor, İkinci olarak çift başlı yürütmenin ortadan kaldırılmasını sağlıyor, üçüncü olarak ise istikrarsızlığı önleyecek.

KAMU PERSONEL REJİMİNDE DEĞİŞİKLİK

Devletin işadamlarını ve esnafı rahatlatmak için çaba sarf ederken diğer yandan belediyelerin ödemelerini geciktiren esnafı sıkıştırdığını söyleyen bir esnafa Çavuşoğlu şöyle cevap verdi: “Bazı devlet kurumları vatandaşın damarına basabiliyor. Bu doğru bir şey değil. Bu o kurumun hakkı olabilir. Ama bunu kullanırken karşılıklı iyiniyet esasına göre kullanılmalı. Bizim kamu personel rejimini değiştirme zorunluluğumuz var. Yani özel sektör gibi çalışacak, müşterisini veli nimet olarak görecek bir kamu personel rejimine ihtiyacımız var.”

İNŞAATTA YALANCI BAHAR

Son bir buçuk iki yıl içerisinde reel sektörden inşaat sektörüne kaçış olduğunu söyleyen Muhammet İlyas Bozkurt, “Bu inşaat sektöründe yalancı bir bahar getiriyor. Tekstilci deposunda 12-14 ay vadeyle satabildiği kumaşın parasını, çekini, evrakını toparlayıp dükkan daire alıyor. Bu geçici sahte bir bahardır. Son iki yıl içerisinde gayrimenkule olan talebi artırdı. Gayrimenkullerde bir şişme oldu. Gayrimenkuldeki şişmenin birinci sebebi bu. Reel sektörden sermaye inşaata doğru kayıyor. Bu durdurulmalı. İkincisi doların yükselmesi. Çünkü inşaatta kullanılan malzemelerin ya kendisi ya da ham maddesi ithal. Üçüncüsü de reel sektörden sermaye kaçışıyla ilgilidir” diye konuştu.

????????????????????????????????????
KOBİ’LER EKONOMİNİN OMURGASI
????????????????????????????????????

Sağlıklı ekonomilerde KOBİ’lerin ekonominin omurgası olduğunu söyleyen Bozkurt, “Hangi ülke ekonomisi KOBİ üzerine inşa edilmişse o ülke ekonomisi çok güçlü ve çok sağlamdır. Dünyada en sağlam ekonomik yapıya sahip ülkelerin başında Almanya gelir. Ve ekonomisini yüzde 80-85’i KOBİ üzerinden yürür. Amerikan ekonomisi ise tam bir balon ekonomisidir. Patladığı zaman takke düşecek ve kel görülecektir. Bu yüzden biz TESİAD olarak KOBİ esasına göre yapılanan Alman Ekonomi modelini esas alıyoruz.” ifadelerini kullandı.