Home / Haberler / BOZKURT’TAN TÜRK BİRLİĞİ FORMÜLÜ

BOZKURT’TAN TÜRK BİRLİĞİ FORMÜLÜ

TESAM Genel Başkanı Muhammet İlyas Bozkurt, Ankara’da Orta Asya Türk cumhuriyetlerinin büyükelçileri ile bir araya geldi. Türk birliği çağrısında bulunan Bozkurt; bu birliğin, yerel kültürler yok edilmeden, bir üst çatı oluşturularak yapılması gerektiğini söyledi.

– Türkiye Ekonomik Siyasal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (TESAM) Başkanı İlyas Bozkurt, beraberindeki heyetle Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov, Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Alişir Azamhocayev ve Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçisi İsankuli Amanlıyev ile önemli görüşmeler gerçekleştirdi.

Türk dünyasının birleşmesi çağrısında bulunan İlyas Bozkurt, “ABD’si, AB’si, Çin’i herkes bir oluyor. Bizim de birleşmemiz lazım. Ticari anlaşmalarda menfaat değil kardeşlik hukukunu geçerli kılmamız lazım. Herkesin bir hayali olur ve bu hayali için çalışır. Bizim de hayalimiz bu. Biz göremesek bile sorun değil. Çocuklarımız bir gün Türk birliğinin kurulduğunu görse o da yeter bize. Bu birliğin oluşmasına koyabileceğimiz en ufak bir katkı bizi mutlu eder” dedi.

“KÜLTÜRLER UNUTULMAMALI, ÜST BİR ÇATI KURULMALI”

BOZKURT’TAN TÜRK BİRLİĞİ FORMÜLÜ

Türk birliğinin ülkelerin Türkiye’ye tabi olması ya da yerel kimliklerin unutulması anlamına gelmediğini vurgulayan Bozkurt, “Türk birliği hayali herkes gelsin Türkiye’ye tabi olsun demek değildir. Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan yıkılsın; Türkmence, Özbekçe unutulsun; kültürleri yok olsun demek de değildir. Oluşacak birlik hiç kimsenin yerel kültürünü yok etmemeli. Ama bir üst kimlikte birleştirmeli. Üst bir çatı kültür oluşmalı. Yani ortak bir dille, ortak bir orduyla, ticari işbirlikleri ve en nihayetinde sağlam bürokratik temelleri ile bu birlik tam anlamıyla kurulmalı” diye konuştu.  

ORTAK BİRLİKTELİK ÇAĞRISI

TESAM’DAN TÜRK DÜNYASI KONGRESİ

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Saparbekulı TESAM ile gerek akademik çalışmalar gerekse kültürel çalışmalarda ortak hareket etmek istediklerini dile getirirken önümüzdeki aylarda Türkiye’ye gelecek olan genç Kazak öğrenciler için TESAM ile ortak bir program yapabileceklerini ifade etti. Kırgızistan Ankara Büyükelçisi Dzhunusov ticari işbirliklerinin artırılması için TESAM’la bir çalıştay yapma önerisini sunarken, Türkmenistan ve Özbekistan’ın büyükelçileri de benzer çalışmalara seve seve katkı koyacaklarını ifade etti. Bozkurt da Türk büyükelçileri, TESAM tarafından 11-12 Ekim tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek ‘Yerelden Küresele: Türkiye-Türk Dünyası İlişkileri Kongresi’ne davet etti.