Home / Haberler / BOZKURT; “YAPISAL REFORMLAR TAMAMLANMALI”

BOZKURT; “YAPISAL REFORMLAR TAMAMLANMALI”

Dünya ve Türkiye için ciddi bir enflasyon tehlikesine dikkat çeken TESİAD Başkanı İlyas Bozkurt, “Türkiye’nin derhal yapısal reformlarını tamamlaması lazım” ifadelerini kullandı.

Tüm Etkin Sanayi İşadamları ve İşkadınları Federasyonu (TESİAD) Genel Başkanı M. İlyas Bozkurt beraberindeki heyet ile birlikte bu yıl 7.si düzenlenen Uludağ Ekonomi Zirvesine katıldı. İş dünyasından önde gelen birçok iş adamının katıldığı zirvede Başkan Bozkurt önemli temaslarda bulundu. Bozkurt ayrıca ekonomideki sorunlarla ilgili önemli tespitlerde bulundu.

Enflasyon hakkında gazetecilere açıklamalarda bulunan Başkan Bozkurt, “Dünya ekonomisinde genel bir büyüme trendi var. Bu sevindirici bir şey. Ancak bu büyüme trendleri zaman içerisinde enflasyonu yaratır. Enflasyonun ardından duraklama dönemi yaşanır. Biz buna “tembel 8”li diyoruz. Bu ekonomik krizleri tetikler ve ekonomik krizlerin ardından tekrar büyüme yaşanır. Bu tarih boyunca devam etmiştir. Dünya şu anda ekonomik büyüme içerisinde. Türkiye olarak bu rüzgarı iyi yakalayıp yelkenlerimizi doldurup bu büyümeden payımızı almamız lazım. Doğru hamleler yapmamız gerekiyor. Büyüme trendinin ardından enflasyon sürecine gireceğiz. Türkiye için daha kısa vadede alınması gereken tedbirlerin olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin derhal yapısal reformlarını tamamlaması lazım” ifadelerini kullandı.

“GÜVENLİK-ÖZGÜRLÜK DENGESİ”
OHAL’in ekonomiye yansımasını değerlendiren Bozkurt, “Reel sektörde üreten bir fabrikaya yatırım yapmak isteyen veya buradaki şirketlere ortak olmak isteyen firmalar Türkiye’nin bugünkü şartlarında ne kadar istekli davranırlar bu çok önemli. Olağanüstü hal ve sıkıyönetim ile yönetilen ülkelerde “güvenlik-özgürlük dengesi” bozulduğu için sermaye ürkek davranır. ‘Olağanüstü hal ile yönetiliyoruz ama bir baskı uygulamıyoruz, diktatörce yönetmiyoruz’ diyebilirsiniz ama dış dünya gene de buna temkinli davranır o yüzden biz dışarıdan reel ekonomiye ortak çekeceksek yatırımcı çekeceksek sıcak para yatırımcısı değil gerçek yatırımcı çekeceksek mutlaka Türkiye’de güven ortamını tekrardan tesis etmemiz gerekir” diye konuştu.

İNŞAAT SEKTÖRÜ
Son zamanlarda Türkiye’nin itici gücü olarak anılan ‘inşaat sektörü’ hakkında değerlendirmelerde bulunan Bozkurt, “İnşaat sektörünün büyümesi, gelişmesi ve diğer sektörleri zayıflatması ve hatta boğması süreciyle karşı karşıyayız. Bu ekonomi politikalarının buraya geleceğini biz yıllardır ifade ediyoruz. 2002 ile 2011 arasındaki hükümet politikalarını ayrı değerlendirmek lazım. O dönem gerçekten reel ekonomi vardı. Dünya ile uyumlu bir ekonomi mantığı vardı. Ve büyüyen üreten bir Türkiye vardı. 2011 sonrası inşaat endeksli bir ekonomiye dönüldü. Tamamen inşaata odaklanıldı. 2011 öncesi inşaat yoktu demiyorum. İnşaat ile beraber reel sektör dengeli büyütülüyordu. İnşaat sektörü büyüdü büyüdü bütün sektörleri yuttu. Ve en son ne oldu inşaat sektörü kendisini yuttu. 1,5 yıldır inşaat sektöründe yaprak kıpırdamıyor” dedi.

YATIRIM BANKASINDA “DEVLETÇİLİK”

“BABAYİĞİT ARAMAYA GEREK YOK”
Zirve’de konuşan ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in bankacılık sektörüne hitaben “yatırım bankaları da kurun” çağrısına da değinen Bozkurt, “ Ben de buradan Türkiye Cumhuriyetini yöneten hükümete çağrıda bulunuyorum ve diyorum ki gelin siz devlet olarak bir yatırım bankası kurun. Reel ekonominin, sanayinin, üretimin, alın terinin gerçek üretimin önünü açın. Devletçilik politikalarıyla devlet bazı stratejik yatırımları yapar işletir sonra bunu özelleştirerek bu işten çıkabilir. Mesela yatırım bankası ve yerli otomobil bunun bir örneği olabilir. Babayiğit aramaya gerek yok. Sen üreteceksin sen kuracaksın. Bunun tutacağını göstereceksin, şirketi büyüteceksin, özelleştireceksin sonra serbest piyasa ekonomisine dönülebilir” ifadelerini kullandı.

EN BÜYÜK SORUN ENFLASYON
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, 7.Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin açılış konuşmasında önemli açıklamalarda bulundu. “Dünya’da uzun zamandır senkronize bir büyüme var. Bu senkronize büyümenin sonunda hep küresel bir enflosyan tehlikesi karşımıza çıkıyor. Enflasyon karşı karşıya olduğumuz en büyük sorunlardan biri. ” ifadelerini kullanan Şimşek, “Peki ne yapacağız? Meşhur ABD Başkanı JF Kennedy’nin lafı var; ‘çatıyı güneşliyken tamir etmek lazım.’ Şu anda faizler nispeten düşük; ekonomiler büyüyor ama yağmur yağacak. Bunlar için tedbir alıyoruz. Dövizle borçlanmaya sınır getireceğiz. Büyükler yönetebildiklerini söylüyor ama görüyoruz yönetemiyorlar; tedbiri alacağız” dedi. İnşaat sektörünün yükselişine vurgu yapan Şimşek, “Maalesef yatırımlarda inşaatın payı çok yüksek. Artık inşaata yatırım yapan yatırımcılardan, Ar-Ge’ye, teknolojiye yatırım yapmalarını istiyoruz; inşaattan kazandıklarını Ar-Ge’ye teknolojiye yatırsınlar” dedi.