Home / Haberler / BBP’den TESİAD ziyareti

BBP’den TESİAD ziyareti

BBP (Büyük Birlik Partisi) MKYK üyesi ve Milletvekili adayı Ekrem Alfatlı ve BBP Bursa İl Başkanı Selahattin Celp ve BBP Bursa il yöneticileri TESİAD Tüm Etkin İş Adamlar federasyonu Başkanı İlyas Bozkurt’a ziyarette bulundular.

Yapılan ziyarette konuklarına TESİAD’ın faaliyetlerinden ve Türkiye çapında örgütlenmelerinden bahseden İlyas Bozkurt, yaklaşan seçim dolayısıyla Türkiye ve Türk siyasetinin geleceği ile açıklamalarda bulundu.

TESİAD’ın Genel Merkezinin Bursa’da olmasının Bursa açısından önemine değinen Ekrem Alfatlı, “Türkiye çapında faaliyet gösteren bir STK’nın merkezinin Bursa’da bulunması Hem Bursa hem de diğer Anadolu şehirleri açısından bir örnek teşkil etmektedir” dedi.

Ekrem Alfatlı konuşmasını,TESİAD üyelerine partisinin “KAP” projesini anlatarak sonlandırdı.

Konuklarına, 5 ana başlıkta topladıkları “siyaset reçetesi”nden bahseden İlyas Bozkurt “TESİAD aynı zamanda “think-tank” olarak faaliyetlerde de bulunmaktadır. Bunlardan biri olarak Türkiye’ye istikrar getireceğini düşündüğümüz siyaset reçetemizi 5 ana başlıkta topladık.

İlk olarak temsilde adalet için Dar Bölge Seçim Sistemi’nin uygulanması ve seçim barajının kalkması gerekmektedir. Dar bölgede halk belirlediği ve kendi seçtiği vekilini tanıyacak ve ona güvenecektir. Aynı zamanda baraj kalkacağı için siyasette temsilde adalet sağlanmış olacaktır. Dar Bölge Sisteminde, seçilen vekil tekrar seçilmek istiyorsa parti başkanının değil temsil ettiği halkını dinlemek zorunda.

1

İkinci olarak, yasama ve yürütmeyi birbirinden kesin hatlarla ayrılması için 2 turlu seçim olması gerekmektedir. İlk turda vekilleri seçen halk ikinci bir seçimle Başbakanı’nı seçecektir. Başbakan’da kabineyi vekillerden değil uzman yöneticilerden atayacaktır. Böylelikle yasama ve yürütme birbirinden ayrılmış olacaktır.

Üçüncü olarak, güçlü bir yerel yönetim. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, yetkilerinin genişletilmesi gerekirmektedir. Yerel yönetimler yasasıyla belediyelerin yetki ve sorumlulukları artırılacak yol su elektrik alt yapı ile beraber mesleki eğitim ve istihdam gibi meseleler dahi yerel yönetimlere devredildiğinden devlet asli vazifesine yönelecektir.

Bu sistemde mutlaka yerel yönetimlerin güçlendirilmesi, yetkilerinin genişletilmesi gerekir. Ve böylece devlet asli vazifesini yapacaktır. Eğer bu sistemde yerel yetkileri devretmezseniz Başbakanlık makamının diktatörleşmesine engel olamazsınız.

Dördüncü olarak Halkın seçtiği, icrai yetkileri elinden alınmış fakat koordinasyon yetkileri arttılırmış bir Cumhurbaşkanı. Böylece yasama-yürütme-yargı üçgeni bağımsız ve birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışması sağlanacaktır.

8

Beşinci ve son olarak Siyasi patiler yasası yeniden hazırlanmalı siyasi partilerde genel başkan görev süresi 10 yılla sınırlandırılmalıdır. Ayrıca partiye üye olan herkes doğal delege kabul edilmeli ve genel başkan seçimlerinde direk oy kullanabilmelidir.

Bu beş değişikliğin yapılması halinde Türkiye’nin kazanacağının altını çizen Bozkurt, “Böylece Türkiye de koalisyonlara ebediyen elveda denilerek istikrar sağlanacak ve iktidar ne kadar değişirse değişsin, Türkiye’nin gelişimi hızla devam edecek, siyaset sekteye uğramayacaktır. Ayrıca lider sultasına son verilerek alttan gelen yeni ve genç liderlerin önü açılacak ve parti üyeleri doğal delege olduğundan katılımcı demokrasi olabildiğince sağlanmış olacaktır.” diye konuştu.

İlyas Bozkurt’un konuşmasının ardından söz alan Alfatlı, son olarak “Partimiz olarak adaleti her şeyden üstün tutuyoruz ve hayatın her alanında olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.