Home / Haberler / ANKARA’DA TESİAD RÜZGARI

ANKARA’DA TESİAD RÜZGARI

Türkiye Etkin Sanayici İşadamları ve İşkadınları Federasyonu Genel Başkanı Muhammet İlyas Bozkurt, bir dizi görüşmeler yapmak ve Ankara şubesinin nabzını tutmak adına yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Ankara’ya çıkarma yaptı.

E. İçişleri Bakanı Efkan ALA, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Ayşe TÜRKMENOĞLU, MHP Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa KALAYCI, Ak Parti Bursa Milletvekili Muhammet Müfit AYDIN’ın yanı sıra farklı siyasi partilerden de milletvekilleri ve bürokratlar ile bir dizi program gerçekleştirildi.

Genel Başkan Muhammet İlyas BOZKURT Ankara temasları kapsamında hem gündemi değerlendirdi; hem TESİAD’ın ve TESAM’ın çalışmalarını ve projelerini aktardı hem de TESİAD Ankara üyeleri ile de bir araya gelerek Ankaralı iş adamlarının da nabzını tuttu.

Özellikle son yıllarda yapılan akademik çalışmalarıyla göz dolduran TESAM’ın binlerce düşünce kuruluşu (Think Tank) arasında Dünya çapında ilk 100’e girmesine sebep olan çalışmalar Ankara’daki görüşmelerin ana konusuydu.
Özellikle bürokrat ve vekillerin dikkatini çeken devlet sistemi üzerine yapılan çalışmalar özel bir ilgiyle karşılandı.
İşte TESİAD’ın Ankara temaslarının satırbaşları…

TESİAD’TAN MHP GENEL SEKRETER YARDIMCISI MUSTAFA KALAYCI’YA ZİYARET…
TESİAD Genel Başkanımız Sayın Muhammet İlyas BOZKURT; MHP Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Mustafa KALAYCI’yı TBMM’deki makamında ziyaret ederek gündem ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

MUSTAFA KALAYCI-1

‘İÇ BİRLİĞİMİZİ OLUŞTURUP EKONOMİYE ODAKLANALIM’
Genel Başkan İlyas BOKZURT görüşmede olağanüstü halin daha fazla uzatılmadan bir an önce sonlandırılıp, ülke olarak iç birliğimizin oluşturulup, normalleşmenin gerçekleştirilmesi ve bir an evvel de ekonomide yapısal reformlara odaklanılması gerektiğini aktardı.

Ayrıca başta sivil toplum örgütleri olmak üzere hiçbir cemaatin ve hatta bu tarz hiçbir yapının siyasete bulaştırılmasına müsaade edilmemesi gerektiğini ifade eden BOZKURT şu şekilde konuştu: “Cemaatler ve cemiyetler bir kısım ihtiyaçlardan doğuyor. Doğru bir din eğitimi verilirse bu tarz yapılara ihtiyaç kalmaz.”

‘TEŞVİK YERİNE YAPISAL REFORM’
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Sayın Mustafa KALAYCI’nın gündeminde torba yasa vardı. Torba yasadaki borçlanma oranlarının artırılması talebine değinen KALAYCI “iddia edildiği gibi borçlanma talebinin referandum harcamalarını telafi etmek için değil kobilerin desteklenmesi için verilen destekler ve istihdamın artırılması için verilen teşviklerden dolayı SGK açıklarını gidermeye yönelik olduğu görülüyor” şeklinde konuştu.
Sayın KALAYCI destek ve teşvikler konusunda da “keşke bu tarz harcamalara kaynak ayırmak yerine Ekonomi’de yapısal reformlara harcamalar yapsak” dedi.

TESİAD’DAN CUMHURBAŞKANI BAŞDANIŞMANI AV. AYŞE TÜRKMENOĞLU’NA ZİYARET…
TESİAD Genel Başkanımız Sayın Muhammet İlyas BOZKURT ve beraberindeki heyet, Ankara temasları kapsamında; Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Av. Ayşe TÜRKMENOĞLU’nu Beştepe’deki makamında ziyaret ederek Eğitim Sistemi başta olmak üzere ülke gündemine ilişkin değerlendirilmelerde bulundu.

02

‘STK’LARIN BAĞIMSIZ OLMASI ÖNEMLİ’

ÜÇ YAKLAŞIM
Bozkurt ziyarette şu şekilde konuştu: “Sivil toplum kuruluşlarının ülke meselelerine yaklaşırken bağımsız bir şekilde meseleyi ele alması, görüş ve önerilerini önyargısız bir şekilde kamuoyu ile paylaşması son derece önemli. Bu açıdan üç farklı yaklaşım görüyoruz: Bir grup bizim çocuklar, iktidar ne yaparsa doğrudur… Bir diğeri müzmin muhalifler, bunların yaklaşımında iktidar ne yaparsa yanlıştır… Üçüncü bir grup ise siyasi angajmana girmeyen fikir ve proje odaklı yaklaşımlar…

Biz bu açıdan üçüncü grupta yer almaya özen gösteriyoruz. Bu noktada sadece iktidarın hoşuna gidecek konuları söylemenin ülke faydası adına pek bir önem arz etmediğini düşünüyorum. Önemli olan doğru yapılan şeyleri takdir etmek; yanlış yada eksik yapılanlara ise yapıcı bir eleştirel tavırla yaklaşarak alternatifini üretebilmektir.
Beştepe’deki Külliye’de gerçekleşen ziyaretten son derece memnun olduğunu aktaran Başdanışman Av. Ayşe Türkmenoğlu “Kesinlikle en çok ihtiyacımız olan sizin gibi fikir üreten eğriye eğri doğruya doğru diyebilen yaklaşımlardır.” dedi.

Eğitim sistemindeki son değişikliklere de değinen TÜRKMENOĞLU; “Sayın Cumhurbaşkanımızın da eğitim sistemi ve kültür ve medeniyet çalışmalarına son derece önem verdiğini görüyoruz. Bu konuda yaptığınız çalışmalar da son derece önemli.” şeklinde konuştu.

‘EKONOMİK KALKINMA İÇİN EĞİTİM REFORMU ŞART’
TESİAD Genel Başkanı BOZKURT ise, “Eğitim konusunda TESAM olarak bir rapor hazırladık ve dönemin bakanına sunduk. Özetle şunu ifade etmek isterim ki eğitim konusunda sistem ayrı incelenmeli, müfredat ayrı. Dünyaya baktığımız zaman şunu görüyoruz; dünyada ilk olarak eğitim devrimini yapan İngiltere, ardından buna bağlı olarak sanayi devrimini gerçekleştirmiş, çok önemli başarıların altına imza atmıştır. Ardından Almanya İngiltere’yi model almış; bugünkü güçlü sanayisinin temellerini eğitim reformlarıyla atmıştır. Bizim de derhal öncelikle eğitim sistemini ele almamız gerekiyor. Ekonomik kalkınma için en öncelikli şart bu… Gerek görüldüğü takdirde eğitim konusu ile alakalı yapılan çalışmaları rapor halinde ilgili makamlara yeniden sunmaya hazırız” diye konuştu.

EFKAN ALA VE TESİAD, ANAYASAYI KONUŞTU…
Ankara temasları kapsamında TESİAD Genel Başkanı Muhammet İlyas BOZKURT E. İçişleri Bakanı Sayın Efkan ALA’yı meclisteki makamında ziyaret etti. Ziyarette ‘TESİAD’ın Anayasa Çalışması ve ülke gündemine ilişkin konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

03

TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt ve beraberindeki heyet, Ankara temasları kapsamında eski İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın konuğu oldu. Anayasa değişikliği referandumu sürecinde TESİAD’ın Türkiye’de ilk ve tek olarak hazırlayıp Meclis’e sunmuş olduğu tam metin anayasa teklifini değerlendiren Ala, böyle bir çalışmaya imza atmış olmanın son derece önemli olduğunu ifade etti.

‘USUL ODAKLI ANAYASA ŞART’
Türkiye’nin köklü bir anayasa değişikliğine ihtiyacının bulunduğunu vurgulayan Efkan Ala, usul odaklı bir anayasanın ortaya çıkarılması gerektiğini ve bunun yanında seçimlerin nasıl olması, meclisin nasıl teşkil edileceği, yürütmenin nasıl davranması gerektiği ve en önemlisi vatandaşın bu kurumlara karşı bireysel hak ve özgürlüklerinin nasıl korunması gerektiğinin, anayasanın en önemli çalışma alanları olması gerektiğini dile getirdi.

‘ANAYASANIN KÖKTEN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR’
TESİAD Genel Başkanı Bozkurt ise Efkan Ala’nın anayasa çalışmasına olan ilgisinden dolayı teşekkürlerini dile getirdi. Ülke sorunlarının büyük bir kısmının anayasadan kaynaklandığını, bu sebeple köklü bir anayasa değişikliğinin Türkiye’nin önünü açabileceğini vurgulayan Bozkurt, teşkilat olarak bu konuyla ilgili son derece önemli çalışmalar yapıldığını, son 10 yıldır sistemle alakalı raporlar ve önerilere yoğum mesai harcadıklarını ifade etti.

TESİAD’DAN AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ SAYIN MUHAMMET MÜFİT AYDIN’A ZİYARET…
TESİAD Genel Başkanımız Sayın Muhammet İlyas BOZKURT; Ak Parti Bursa Milletvekili Sayın Muhammet Müfit AYDIN’ı TBMM’deki makamında ziyaret ederek değerlendirmelerde bulundu.

02

DÜNYA’DA İLK 100’DE
İlk olarak yapılan çalışmaları anlatan Genel Başkan Muhammet İlyas BOZKURT; TESAM olarak uluslararası İlişkiler, Savunma ve Güvenlik gibi konularda ortaya konulan akademik çalışmalardan dolayı binlerce düşünce kuruluşu arasında Dünya çapında ilk 100’e girdiklerini bunun Bursamız ve ülkemiz adına da mutluluk verici olduğunu ifade etti.

TESİAD’ın son dönemlerdeki faaliyet raporlarını ileten Başkan Bozkurt ulusal çapta ülke gündemine ilişkin stratejik konularda çalışmalar yaptıklarını ancak yapılan çalışmaların Bursa’da yerel kaldığını bu sebeple Genel Merkezi İstanbul’a taşıma kararı aldıklarını dile getirdi.

‘FETÖYLE MÜCADELE SULANDIRILIYOR’
Fetöyle mücadele konusuna değinen Sayın AYDIN “Davaları mümkün olduğunca takip etmeye dikkat ediyoruz. Bizler hukuk devleti olma özelliğini korumaya çalışmasak süreç çok daha farklı olurdu. Ancak Hukuku korumaya çalışıyoruz. Ancak sürecin uzatılmasında zanlıların tavırları etkili oluyor. Verdikleri ifadelerle yargı sürecini uzatmaya yönelik bilinçli bir hareket görüyoruz.

Ayrıca süreçte davaları sulandırmak adına davaları tabana yaymak ve konuyla hiç ilgisi olmayan insanları da iftiralarla sürece dahil etme gibi bir strateji de uygulandığı görülüyor. Davanın sulandırılmasını engellemek ve masum olanların haklarını korumak adına bir tek insanın bile suçsuz yere mağdur olmaması için son derece hassas olmalıyız. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘bir tek masum insanın dahi mağdur edilmesi durumunda hakkımı helal etmiyorum’ dediğine defalarca şahit olduk.” şeklinde konuştu.

TESİAD’ın çalışmalarına değinen AYDIN Son derece stratejik konularda önemli çalışmalar yapıldığını gördüğünü ve TESİAD’ın bundan sonraki faaliyetlerinde de başarı dileklerini iletti.

Paralel yapıdan yirmi yıl boyunca çok ciddi mağduriyetler yaşadıklarını ifade eden BOZKURT buna rağmen bir tek masum insanın bile mağdur edilmemesinin hem hakkaniyet adına hem de sürecin sağlıklı bir şekilde neticelendirilmesi adına önemli olduğunu aktardı.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

01