Home / Genel / “ALTERNATİF ENERJİ, TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ”

“ALTERNATİF ENERJİ, TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ”

Tüm Etkin Sanayici ve İşadamları Federasyonu (TESİAD) Genel Başkanı İlyas Bozkurt, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Sürmen’i yerinde ziyaret etti.

“ALTERNATİF ENERJİ, TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ”

TESİAD Genel Başkanı Bozkurt, ilk olarak cari açığa dikkat çekerek “Türk ekonomisinin en önemli sorunu cari açık. Bu döviz açığını engellemenin yolu ise; makine-metal sanayi, kara-hava-deniz ve demir yolları taşıtlarının üretimi, tekstil, gıda ve mobilya sektörlerinden oluşan bu 5 sektöre yatırım. Bu 5 sektörde ara mal üretirsek cari açığı engellemiş oluruz. Böylece dünyada 4-5 büyük ekonomiden bir tanesi haline geliriz” şeklinde konuştu.

5

“Bu kalemlerin üretiminin, ara mallarının tedarikinin yine ülkemizde yapılması son derece önemlidir. Ancak bunların üretimi esnasında en çok ihtiyaç duyduğumuz, cari açığın da en önemli sebeplerinden biri olan Enerjide de dışa bağımlıyız” diyen Bozkurt; “Ne yazık ki elektrik enerjimizi yine ithal ettiğimiz doğalgazdan üretiyoruz. Cari açığı gerçekte önlemek istiyorsak enerjide de kendi ayakları üstünde durabilen bir Türkiye inşa etmeliyiz. Bu sebeple alternatif enerji kaynakları Ülkemizin geleceği için hayati derecede önemlidir ” ifadelerini kullandı.

TESİAD Genel Başkanı Bozkurt, yerli otomobil konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Bursa’da ivmenin; tekstile dayalı sanayiden otomotive dayalı sanayiye geçtiğini ifade eden Bozkurt, “Bursa artık otomotiv başkenti olmaya başladı. Eskiden TESİAD’a üye işadamlarımızın büyük bir kısmı tekstil ile uğraşırken; şu anda üyelerimizin büyük bir bölümü otomotiv ve makine-metal sektöründe yerini almış durumda” şeklinde konuştu.

 6“YERLİ OTOMOBİLDE TREN KAÇMASIN”

Prof. Dr. Ali Sürmen ise otomobil sektöründeki rantı başka ülkelere kaptırmamamız için, elimizi çabuk tutmamız gerektiğini ifade etti. “Yerli otomobili üretebileceğimiz konusunda herhangi bir şüphemiz yok ancak; otomobilimizi ihraç etmek istiyorsak dünya ekonomisine ayak uydurmalıyız ve elimizi bu konuda çabuk tutmalıyız” şeklinde konuştu.

Sürmen “Yerli otomobilin üretiminde geç kalınması durumunda ise otomobil pazarından istifade edilemeyecektir. On-Yirmi yıl sonra buzdolabı üretmekle, otomobil üretmek aynı şey olacaktır” dedi

YÜZ KİLOLUK İNSANI BİN KİLOLUK ARACIN TAŞIMASI İSRAFTIR

Bursa Teknik Üniversitesi Rektör’ü Ali Sürmen, ulaşım alanındaki çalışmaların sıradan önlemlerle ilerleyemeyeceğini iletirken, “Bizim ilk önce ulaşımda yapmamız gereken şey, bu konudaki felsefemizin değiştirilmesi. Bir yandan yerli otomobilimizi üretirken diğer taraftan bundan 30 sene sonra ulaşım ihtiyacının ne olacağı konusunda AR-GE faaliyetlerini yürütmeliyiz. Takdir edersiniz ki yüz kiloluk bir adamı taşıması için bin kiloluk araç üretilmesi son derece ilkel bir yöntemdir. Bu felsefe mutlaka değişecektir” ifadelerini kullandı.

Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren Bursa Teknik Üniversitesi rektörü Prof. Dr Ali Sürmen “İş adamlarının ve Üniversitelerin bir araya gelerek Ülkemiz ve Bursa’mızın sorunlarının çözümünde daha etkili olunabileceğini bu konuda İş dünyasıyla işbirliği için her zaman hazır olduklarını” söyledi.