Home / Haberler / Ak Parti Yıldırım Belediye Başkan Adayı Edebali’den TESİAD Ziyareti

Ak Parti Yıldırım Belediye Başkan Adayı Edebali’den TESİAD Ziyareti

TESİAD olarak Katılımcı Demokrasi taraftarı olduklarını belirten İlyas Bozkurt, “Modern ülkeleri ayakta tutan en önemli unsur Katılımcı Demokrasidir” dedi.
AK Parti Yıldırım Belediye Başkan adayı İsmail Hakkı Edebali ve beraberinde ilçe yönetim kurulu üyeleri TESİAD’ı yeni genel merkezinde ziyaret etti. Yerel seçimler öncesi Revizyon Plaza’da gerçekleşen görüşmede, Türkiye Etkin Sanayici, İş Adamları ve İş Kadınları Federasyonu (TESİAD) Genel Başkanı İlyas Bozkurt, yerel yönetimlerle ilgili açıklamalarda bulundu.
HALKIN İRADESİ YANLIŞ DAHİ OLSA DOĞRUDUR
Bozkurt şunları söyledi: “Belediyeler proje yaparken halka danışmalıdır. Örneğin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şehir hattı feribotlarını yaptırmadan önce İstanbullulara anketler yaptırarak modelini rengini vs. sordu ve ona göre yaptırdı. Halkın yönetime katılması açısından güzel bir uygulama oldu. Halkın iradesi yanlış da olsa doğrudur. Ayrıca Halkın arasına sadece seçimlerde değil her zaman girmek, halkın nabzını sürekli tutmak gerekir. Halkın nabzını tutamayan siyasetçi halkın beklentilerinden uzaklaşır.

2
KALICILIĞIN SİGORTASI KATILIMCI DEMOKRASİ
Katılımcı demokrasi budur. Eğer bir siyasi parti, bir cemaat veya bir kesime angaje olursa, toplumun diğer kısmına sırt dönmüş olur. Katılımcı demokrasi, toplumda var olan kesimlerin -dini, ırkı, dünya görüşü ne olursa olsun- aynı oranda temsil edilmesidir. Modern ülkeleri ayakta tutan en önemli unsur Katılımcı Demokrasidir. Katılımcı demokrasi kalıcılığın ve sürdürülebilir kalkınmanın sigortasıdır.”
Bozkurt, “Son günlerde iktidar partisinin bu algı açısından biraz yavaş kaldığına, seçim sürecinin Katılımcı Demokrasi sınavındaki olumsuz algıyı giderebilmesi için bir fırsat olduğuna” değindi.

3
DEMOKRASİLERDE MUHALEFET İKTİDAR KADAR ÖNEMLİDİR
Bozkurt “Hayırhahlık yapanları hain gibi görmek kendimize zarar verir. İnsaf çerçevesinde eleştiri mutlaka hayra vesile olur. Ancak yapılan her eleştiriyi kuru muhalefet olarak algılamak çok tehlikelidir. Muhalefetin de iktidarın her yaptığına –doğru yanlış analiz etmeden- karşı çıkması iktidarı her türlü eleştiriye karşı kapatıyor. Demokrasilerde muhalefet iktidar kadar önemlidir” şeklinde konuştu.
SIRALI AMİRE İTAAT İLKESİ
TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt son dönemde ülke gündemini işgal eden konularla ilgili şöyle konuştu “Farklı siyasi görüşlere sahip olabiliriz, farklı mezheplere inanabiliriz, hatta farklı dinlerin mensupları da olabiliriz, ama sorunlarımızı diyalogla çözmek Türkiye’nin lehine ve faydasınadır. Hepimiz kardeşiz, kardeş kardeşe hesaplaşmamızı başkalarını sevindirmeden yapabilmek lazım”.
Devletlerin sağlıklı yönetilmesi için bürokratik hiyerarşi kavramı üzerinde de duran Bozkurt bu anlamda kuvvetler ayrılığı ve sıralı amire itaat ilkesine değindi.
Yolsuzluk iddialarının da gündeme gelmesi üzerine konuşan TESİAD Genel Başkanı “Siyasal iktidarlar bu tip iddialarla her zaman karşılaşabilir. Böyle durumlarda her türlü müdahale yanlış anlaşılır. İktidarlar eğer konunun muhatabı olan kişilerin aklanması veya ayıklanması sürecini takip etmiş olursa bu süreçten güçlenerek çıkarlar. Ancak bu usul tercih edilmedi” dedi.

4
TOPYEKÛN KALKINMA HEDEFİ
TESİAD Başkanı Bozkurt’un ardından söz alan AK Parti Yıldırım Belediye Başkan adayı İsmail Hakkı Edebali, yerel seçimler için saha çalışmalarına başladıklarını belirtti.
Sanayi kuruluşları, iş adamları ve STK’ların görüşlerine önem verdiklerini aktaran Edebali, “Bursa’da topyekûn bir kalkınma gerçekleştireceğiz. Şehirimizin yapısal problermlerinin farkındayız. Bu yapılsa problemler ise, göç ve çarpık kentleşmeden doğduğu için ani bir müdahale ile çözümü mümkün gözükmüyor. Ancak hedefimiz bunu en kısa zamanda halledebilmek” dedi.
AK Parti’nin yerel yönetimlerde gerçekleştirilen başarılar sonucu iktidar olduğunu hatırlatan Edebali şunları söyledi: “Ülkemiz 10 yıl önce sadece bir figürandı ancak şimdi baktığımızda bir aktör. Toplumun tüm kesimlerini kucaklayarak hizmet ediyoruz. Partimiz hiç bir zaman bölgesel, dinsel ve etnik milliyetçiliğe müsaade etmemiştir.”