Home / Haberler / “Sorunlarımızın Çözümü Ortak Platform Olmalı”

“Sorunlarımızın Çözümü Ortak Platform Olmalı”

Tüm Etkin Sanayici ve İşadamları Federasyonu (TESİAD) Başkanı İlyas Bozkurt, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamları Derneği (DOSABSİAD) Başkanı Selim Yedikardeş’i ziyaret etti.

TESİAD Başkanı İlyas Bozkurt ve yönetim kurulu üyeleri DOSABSİAD’ı ziyaret etti. Ziyaretin konusunu Bursa’nın sorunları oluştururken teşvik paketi, Yenişehir Havaalanı, Organize Sanayi Bölgelerinin (OSB) sorunları, Avrupa’nın içinde bulunmuş olduğu kriz gibi birçok güncel ve önemli konu üzerinde değerlendirmeler yapıldı.

İlk olarak teşvik yasasına ilişkin düşüncelerini aktaran TESİAD Başkanı İlyas Bozkurt, “Kişi başı işçi maliyetleri Türkiye’nin doğusunda 350 dolar. Bu miktar Çin’de 250 dolar. Bu durum, teşvik paketlerinin yardımıyla sanayiye dayalı üretimin Türkiye’nin doğusunu ayağa kaldırabileceğini gösteriyor” dedi.

KİMSE ULAŞAMAYACAĞI YERE YATIRIM YAPMAZ

Kimsenin ulaşamayacağı bir yere yatırım yapmayacağının altını çizen Bozkurt, bir şehirde teşvik paketleriyle yatırım olanaklı hale gelse bile, yatırımların ulaşım ağı kopuk bir şehirden dışarı çıkamayacağını ifade etti.

Bozkurt, “Bursa OSB’leri ile, yatırım olanakları ile tam bir sanayi kenti. Ancak, Bursamız havaalanını etkin bir şekilde kullanamıyor. Yenişehir Havaalanı kentimizin en büyük sorunları arasında. Çünkü, kimse ulaşamayacağı bir yere yatırım yapmaz, NOSAB ile havaalanı arası yaklaşık 70 kilometre. Bu nedenle iş adamı Anadolu’ya kuracağı fabrikasını, iş yerini kontrol edemeyeceğini anlayıp yatırım yapmıyor” ifadelerini kullandı.

Sözlerini Yunuseli Havaalanı ile ilgili olarak sürdüren Bozkurt, söz konusu havaalanının fiziksel şartlardan dolayı küçük uçaklar için müsait olduğunu belirtti. Küçük uçakların iş adamlarının önemli bir ulaşım aracı olduğunu hatırlatan Bozkurt, “İstanbul’dan Ağrı’ya 1 saatte giden bir işadamı, Bursa’ya 4 saatte gelebiliyor. Yunuseli Havaalanının küçük uçakların kullanımına açılmasıyla Bursa, Türkiye’nin her yerinden rahatlıkla yatırım çekebilecektir” diye konuştu. Bozkurt ve Yedikardeş, şehrin batısında kurulacak ve yolcu taşımacılığında kullanılacak bir havaalanının hem Bursa’nın sanayisini geliştireceği, hem de Bursa’yı Güney Marmara’nın cazibe merkezi haline getireceği konusunda fikir birliğine vardılar.

SORUNLARIMIZIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ORTAK PLATFORM OLMALI

Bu ve bunun gibi sorunların ortak bir platformda konuşulması gerektiğini ileten Bozkurt, “Belli periyotlarda toplanan bir platform düzenleyip, kentimizin sorunlarını en yüksek ağızdan yetkililere duyurabiliriz. İşte o zaman sorunlarımız çözülür. Bu konuda MÜSİAD, TÜMSİAD, ASKON ve BUSİAD’dan olumlu cevaplar alıyoruz” şeklinde konuştu.

TESİAD’ın çalışmalarından kısaca bahseden Bozkurt, “TESİAD TBMM’ye tam metin anayasa çalışması sunan ilk sivil toplum kuruluşudur. Bir bütün olarak anayasa çalışması yapan tek bir STK var; o da TESİAD… Yerel basınımız bu konuya önemle eğilirken, birkaç gazete haricinde ulusal basın ne yazık ki bu çalışmamızı görmezden geldi. Bunun sebebi de genel merkezimizin İstanbul’da olmamasıdır” dedi.

6

BURSA’NIN DOĞUSU TÜRKİYE’NİN DOĞUSU, BURSA’NIN BATISI TÜRKİYE’NİN BATISI GİBİ

DOSABSİAD Başkanı Selim Yedikardeş ise, Bursa’nın yeni teşviklerden yeteri kadar destek alamadığını vurguladı. Yedikardeş, “Bursa’nın doğusu Türkiye’nin doğusu, Bursa’nın batısı Türkiye’nin batısı gibi. Bursa’nın doğusuyla batısı arasındaki ekonomik uçurumlar bile aynı” dedi.

Yedikardeş, DOSAB’ın da içinde olduğu toplam 19 sanayi bölgesine sahip tek kentin Bursa olduğunu açıkladı. Havaalanı sorununa da değinen Yedikardeş, “Havaalanının uzak olması bizim başka illere yatırım yapmamızın önünü kapatıyor” dedi. Bursa’nın ulaşım yollarının kapalı olduğunu yineleyen Yedikardeş, İstanbul-İzmir otobanı ile çevre illerin Bursa’ya bağlanacağını ve Bursa’nın bu sayede bir merkez haline gelebileceğini ifade etti.

7

YEDİKARDEŞ: “DOSAB OLARAK ÇEVRECİYİZ VE ÇEVREMİZLE UYUMLUYUZ”

OSB’lerinin çevreleriyle uyumunun önemine dikkat çeken DOSABSİAD Başkanı Yedikardeş, “Sanayi bölgelerinin çevresinde bir kentleşme var. Bu güne kadar DOSAB’ın çevresinde ikamet eden halktan ya da kuruluşlardan en ufak bir şikayet gelmedi ve biz DOSABSİAD olarak çevremizle son derece uyumluyuz” ifadelerini kullandı.