Home / Haberler / Saadet Partisi’nden TESİAD’a Ziyaret

Saadet Partisi’nden TESİAD’a Ziyaret

Saadet Partisi Osmangazi Belediye Başkan Adayı Gökhan Gerçek’i ağırlayan TESİAD Genel Başkanı İlyas Bozkurt, Türkiye’de elde edilen faiz gelirinin ABD’ye aktığını söyledi.
Türkiye Etkin Sanayici İşadamları ve İşkadınları Federasyonu (TESİAD) Genel Başkanı İlyas Bozkurt ve yönetim kurulu üyeleri, Saadet Partisi Osmangazi Belediye Başkan Adayı Gökhan Gerçek’i konuk etti. Siyasi sisteme değinen TESİAD Genel Başkanı Bozkurt, Türk siyasi sisteminin en büyük sorununun alternatifsizlik olduğunu belirterek, “Türkiye, ABD’deki sisteme doğru gidiyor. Vatandaşlar artık neredeyse sadece 2 partiden birini seçmek zorunda kalıyor” dedi. Bir siyasetçinin ne kadar hoşgörülü ve kuşatıcı olursa, o kadar uzun ömürlü olduğunu dile getiren Başkan İlyas Bozkurt, bağnazlaşan ve ötekileştiren siyasetçilerin de o derece yalnızlaşacağını vurguladı.

4

PİYASA YAPICI BANKALAR!
Ekonominin son dönemde ciddi alarmlar verdiğini ifade eden Genel Başkan İlyas Bozkurt şunları dile getirdi: “Türkiye geçen sene 52 milyar lira faiz ödedi. Merkez Bankası’nın faizi aşağıya çekmesine müsaade edilmediği için ekonomide reel sektör sıkıntı çekmesine rağmen, piyasa yapıcı bankalar devamlı kazanç sağladılar. Ve bu sağlanan karların büyük bir bölümü maalesef hep ABD’ye aktı. 15,5 trilyon dolarlık ABD sermayesinin 8,5 trilyon doları üreticilerden elde ediliyor. Geriye kalan en büyük kalemlerin başında finans sisteminden kazandıkları paylar geliyor. Dünya’nın her tarafındaki bankalardan elde edilen faiz gelirleri ortaklıklar üzerinden ABD’ye akıyor. İşte Türkiye’de başta piyasa yapıcı bankalar olmak üzere hem vatandaştan, hem de devletten elde edilen faiz gelirleri de bu yolla ABD’ye akıyor. Son 10 yılda devlet olarak 600 milyara yakın faiz ödediğimizi dikkate alırsanız olayın vahameti daha da anlaşılır olur.”
ABD’nin diğer gelir kalemlerinin en büyüklerinden birinin de enerji gelirleri olduğuna dikkat çeken Bozkurt, “Enerji gelirlerini de demokrasi götürdüğü ülkelerden kendisine bağladığı petrol hatlarından nasıl elde ettiğini zaten çok iyi biliyoruz” dedi. Bozkurt, ABD’nin üçüncü büyük gelirinin ise marka yönetiminden sağlandığını söyledi.

5

“RUSYA ABD’YE PARA AKIŞINI KESTİ”
Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ordu’dan aldığı güçle Bankaları kontrol altına alarak ülkesinden ABD’ye akan sermayenin önünü kestiğini anlatan Başkan Bozkurt, Rusya ve ABD arasındaki kavganın bu sebepten dolayı yeniden canlandığını söyledi.

3

“BİR OY BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”
Saadet Partisi Osmangazi Belediye Başkan Adayı Gökhan Gerçek ise yerel seçimler için çalışmalarına 6,5 ay kadar önce başladıklarını söyledi. Bu süreçte, Saadet Partisi rozeti takan, Saadet Partisi’nden olduklarını iddia eden bir takım bayanların kapı kapı gezerek “biz Ak Parti ile anlaştık bu dönem Ak Parti’ye oy vereceğiz” diyerek kampanya yaptıklarını tespit ettiklerini ve bu durum hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti. Geçtiğimiz dönemlerde birkaç oyla seksen civarında ilçe ve belde belediye başkanlıklarını kaybettiklerini hatırlatan Gerçek bir oyun bile kendileri için son derece hayati önemli olduğunu vurguladı. Baraja takılma bahanesiyle Saadet Partisine oy vermeyenlere de seslenen Gerçek bu seçimlerde baraj yok dedi.