Home / Haberler / BEBKA Destekleri, TESİAD Üyelerine Anlatıldı

BEBKA Destekleri, TESİAD Üyelerine Anlatıldı

TESİAD ve BEBKA’nın müşterek organizasyonunda, BEBKA’nın 2011 yılı Mali Destek Programı bilgilendirme toplantısı düzenlendi. TESİAD üyesi işadamlarının katıldığı toplantı Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda, BEBKA’nın “Çevre ve Enerji, Ar-Ge ve Yenilikçilik ile Sosyal Kalkınma” alanlarında toplam 16 milyon TL hibe vereceği ve proje teklif çağrıları için son başvuru tarihlerinin 15 Aralık 2011 olduğu hatırlatıldı.

a1

2010’DA, 20 PROJEYE 4 MİLYON 247 BİN TL KAYNAK AYRILDI…
2010 yılı Proje Teklif Çağrısına Bursa’dan 144 projenin başvurduğunu ve 20 projeye 4 milyon 247 bin TL kaynak aktarıldığını aktaran BEBKA uzmanı Erhan Hepyaşar, bu yıl da Çevre ve Enerji konusuna 9 milyon TL, Ar-Ge ve Yenilikçilik konusuna 5 milyon TL ve Sosyal Kalkınma alanına da 2 milyon TL hibe kaynak ayrıldığını söyledi.
Sadece Sosyal Kalkınma alanının kar amacı gütmeyen kuruluşlara (kamu kurum ve kuruluşları ile vakıflar) açık olduğunu belirten Hepyaşar, “KOBİ’lerin, Çevre ve Enerji ile Ar-Ge ve Yenilikçilik alanlarındaki proje teklif çağrılarını bekliyoruz.Dış ticaret bilincinin geliştirilmesi, firmaların ihracata yönlendirilmesi ve Ar-Ge yeteneklerinin geliştirilmesi için BEBKA destekleriyle, KOBİ’lerin yanında” dedi.

a2

ÇEVRE VE ENERJİ ALANINDA, KOBİ’LERE 400 BİN TL HİBE…
Toplam bütçesi 9 milyon TL olan ‘Çevre ve Enerji’ alanında KOBİ’lere, proje başına en az 40 bin, en fazla da 400 bin TL’ye kadar hibe kaynak aktarılacağını vurgulayan BEBKA uzmanı Erhan Hepyaşar, programın amacının çevresel kirliliğin önlenmesi, kontrol ve arıtma tesislerinin geliştirilmesi ve iyileştirmesi, enerji verimliliğinin artırılması ve yenilenebilir enerjiye geçişin sağlanarak, sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunulması olduğunu ifade etti.
Hepyaşar, üniversite işbirliğinde yapılan ve bölge için eko-yenilikçi bir ürün, yöntem ya da yaklaşım getiren projelerin diğerlerinden bir adım öne çıkaracağını da dile getirdi.

a3

KOBİ’LERİN, AR-GE PROJELERİNE 300 BİN TL DESTEK
Ar-Ge ve yenilikçilik destek programıyla da, bölgede araştırma-geliştirme ve yenilikçilik alanlarında kapasite ve işbirliklerinin geliştirilmesi ile bölgenin rekabet gücünün artırılmasının hedeflendiğini kaydeden Erhan Hepyaşar, “Projelerde işletme başına hibe miktarı en az 30 bin en fazla ise 300 bin TL. KOBİ’lere ait projelerin en az yüzde 25’i en fazla ise yüzde 50’si destek kapsamına alınıyor.

a4

Program kapsamında, sanayinin desteklenmesi, Ar-Ge kapasitesinin ve inovasyonun artırılması, yenilikçilik, rekabet gücü ve verimliliğin yükseltilmesinin hedefleniyor” şeklinde konuştu.

Proje teklif çağrılarının 15 Aralık 2011 tarihine kadar devam edeceğini ve desteklerden KOBİ statüsünde olan firmaların yararlanabileceğini vurgulayan BEBKA uzmanı İpek Akad da, desteklerden yararlanmak için projelerde aranan uygunluk kriterleri hakkında işadamlarını bilgilendirdi.